Bebek (Yenidoğan) sünneti nedir?

Yenidoğan terimi aslında ilk bir aylık dönemi ifade eder. Bu yüzden yenidoğan sünneti yerine bebek sünneti demek daha doğru olacaktır. Bebek (yenidoğan) sünneti, eğer hipospadias, epispadias, webbed penis, gömülü penis, penis eğrilikleri ve rotasyonları gibi doğumsal penis bozuklukları yoksa doğumdan sonraki ilk 24 saat hariç olmak üzere ilk 6 aylık döneme kadar yapılabilir (tercihen ilk 40 gün).
Bebek sünnetinin avantajları nelerdir?

Erken yapıldığında yenidoğan ve süt çocukluğu dönemine ait idrar yolu enfeksiyonlarının, sünnet olmayan çocuklarla karşılaştırıldığında 10 kat daha az görüldüğü bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Bebek sünneti için sadece lokal anestezi (penis bölgesinin iğne ile uyuşturulması) yeterli olmaktadır. Ancak bu hastalarda kusmayı ve buna bağlı olası komplikasyonları azaltmak için sünnet öncesi aşırı beslemekten kaçınılmasını önermekteyiz.

Bebeklik döneminde sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan, sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay olur ve işlem sonrası kanama riski daha az olur.

Yine sünnet sonrası dönemde yara iyileşmesi daha hızlıdır ve enfeksiyon daha az görülür.

Sünnet sonrası dönemde ağrı daha az ve kısa sürelidir, dolayısı ile ağrı kesici ihtiyacı daha azdır.

Bebeklik döneminde sünneti en önemli avantajı, sünnet dönemi ve işlemi bebeğinizin anılarında hiç yer almayacak ve psikolojik travma olasılığı söz konusu olmayacaktır.

Sünnet işlemi öncesi ve sonrasında bebeklerde bakım, yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı kolay olur.


Bebek sünneti nasıl yapılır?

En erken bebek doğduktan 24 saat sonra, en geç 6 aylık oluncaya kadar, sünnet olmasına engel olacak tıbbı bir neden olmazsa ameliyathane veya bu iş için tasarlanmış özel odalarda, ısıtılmış bir ortamda yapılır. Plastik kıskaç, klasik cerrahi sünnet yöntemi ile yapılabileceği gibi, Gomco klempi (sünnet çanı) ve sünnet koteri gibi aletler yardımı ile dikişsiz olarak da yapılabilir. Sünnet işleminin süresi yapılan yönteme göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 5-30 dakikadır, ancak ameliyathanede yapılan sünnetlerde daha önce gerekli hazırlıklar uyuma ve uyanma süresi de işleme eklendiğinde bu süre 45-60 dakikayı bulabilmektedir. Biz sünnetleri hastane ortamında ancak ailelerinde izleyebileceği, resim çekebileceği sünnet için hazırlanmış ayrı bir odada lokal anestezi ile plastik kıskaç (plastik klips)  kullanarak yapmaktayız. Bu yöntemde dikiş ve pansuman gerekmemekte ve sünnet için özel tasarlanmış bu aletler sünnet işleminin süresini ve takibini kolaylaştırmaktadır. Biz genellikle sünnet sonrası evinize gitmenize müsaade etmekte ve bir poblem yoksa eğer 3 gün, 10 gün ve 1 ay sonra kontrole çağırmaktayız. Bebeklerde sünnet sonrası yara iyileşmesi (7-20 gün) daha hızlı olduğundan bu süreler bazen daha kısa tutulabilmektedir.

Sünnet Öncesi Hazırlık

Bebeklerde sünnet lokal anestezi ile yapıldığından sünnet öncesinde özel bir hazırlık ve tetkik gerekmez. Sadece randevu almanız ve gelirken bebek bezini bir boy daha büyük getrmeniz yanında sünnet esnasında huzursuzlanırsa oyalamak için biberonda anne sütü veya mama getirmeniz yeterli olacaktır.

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi