Sünnetin Faydaları

Sünnet bizim ülkemizde her ne kadar gelenek ve dini sebeplerle sık yapılıyor olsa da sünnete karşı toplumlarda bile sağlık sorunları nedeniyle sünnet sık yapılan bir işlemdir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, hiç bir ritüel toplum genelinde bir faydası olmadan hatta zararına rağmen binyıllarca süren bir devamlılıkla yapılagelmemiştir. Örneğin kadın sünneti de bazı toplumlarda yapılmış ancak günümüzde zararları anlaşıldığından sadece ilkel Afrika kabilelerinde uygulanan bir ritüel olarak kalmıştır. Erkek sünneti ise üzerinde pekçok destekleyen veya karşı çıkan bilimsel makalelere rağmen giderek artan bir yaygınlıkta uygulanan bir işleme dönüşmüştür. 

Güncel bilgilerimize göre sünnetin sağlık açısından pekçok faydası tanımlanmasına rağmen bizim toplumumuzda sosyokültürel bir statünün gereği olarak sünnet yapılmaktadır. Daha önemlisi de sünnetli olmak ötekileştirilmekten "gavurluktan" kurtaran bir işlem olarak düşünülmektedir. Tartışmasız bizim toplumumuzda genel olarak sünnetin en büyük faydası ve yapılma sebebi budur. Ellili yaşlarda evli çocuklu bir hastamın "ben bir gavur gibi ölmek istemiyorum" gerekçesi hala kulaklarımda. Maalesef toplumumuzda sünnete gereğinden fazla bir anlam yükleniyor ama realite de budur.

Tabiki bunun dışında sünnetin sağlık açısından pekçok faydası da vardır. Bunlar; 

1. Sünnet sık idraryolu enfeksiyonu geçiren, idrar yollarında VUR (vezikoüreteral reflü) ve benzeri problem olan çocuklarda kesinlikle tavsiye edilmektedir.

2. Fimozos-bitiklikte denilen sünnet derisinde darlığı olan ve sık sünnet derisi enfeksiyonu  (balanopostit, postit) geçiren çocuklarda sünnet faydalıdır

3. Sünnet bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde faydalıdır (AIDS, HPV gibi) hatta Afrika'da bu açıdan DSÖ sünneti desteklemektedir.

4. Penis kanseri sünnet olan bireylerde çok daha az görülmektedir

5. Fakat en temel faydalarından ve yapılma gerekçelerinden birisi hijyen ve penis temizliği için özellikle sıcak iklimlerde öneriliyor ve talep ediliyor olmasıdır.

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ