Sünnete hazırlık nasıl olmalıdır?

Sünnet için hangi kuruma veya hangi doktora gideceğinize karar verdikten sonra o kurumun veya doktorun sünnet için nasıl bir hazırlık istediğini detaylı öğrenin. Her doktorun talepleri farklı olabilir. Örneğin pandemi döneminde pek çok kurum PCR (Covid) testi talep etmişlerdir. Ancak biz lokal anestezi ile sünnet için covid testi istemiyoruz.

1. Yenidoğan Sünneti için hazırlık (0-3 ay): Yenidoğan bebeklerde doğar doğmaz sünnet önermiyoruz. Çünkü hem anne henüz çocuğuna bakacak kadar hazır olmuyor hem de bebekler hazır olmuyor. Yenidoğan bebeklerde ilk 48 saatte karaciğer fonksiyonları normale dönecek ve bu nedenle kanama pıhtılaşma fonksiyonu düzelecektir. Ayrıca bebeklerin ilk 1 haftada ciddi bir doğumsal anomali veya hastalıkları varsa ortaya çıkacak ve bu arada annede çocuğuna bakacak kadar iyileşecektir. Özet olarak en erken 2 gün sonra tercihen 1 haftalık dönemden 3 aylık döneme (ki 3 aylıktan sonra çocuk hareketlenmeye ve etrafının farkına varmaya başlayacağından sünnet esnasında ağlayabilir) kadar yenidoğan sünneti için ideal dönemdir.

Sünnete hazırlık:

 • Bebeklerde sünnet öncesi ailede kanama pıhtılaşma bozukluğu öyküsü yok ise kan testi istemiyoruz 
 • Açlık istemiyoruz
 • Gelirken biberonda anne sütü veya mama getiriniz ağlarsa oyalamak için
 • Yanınızda yedek bez ve kıyafet bulundurunuz
 • Eğer bebeğinizin bir hastalığı varsa tetkiklerinizi ve kullandığınız bir ilaç yanınızda getiriniz
 • Covid (PCR) testi istemiyoruz 

2. Bezlenen (4ay-2yaş arası bebekler) çocuklarda sünnete hazırlık: Bezlenen bu yaş grubundaki bebekler artık hareketlenmiş ve etrafındaki insanları yabancılamaktadırlar. Bu yüzden sünnete gelirken uyuşturucu kremler ile pipinin bir miktar uyuşturulması lokal anestezi için pipiye yapılan iğneye bağlı çocukta oluşacak huzursuzluğu azaltmada faydalı olabilir. Uyuşturucu kremin ismi ve nasıl uygulanacağı size sünnet öncesinde anlatılacaktır. Bunun dışında işlem öncesinde açlık ve kan tahlili gerekmez. Covid testi (PCR) istenmez. Bu dönemdeki çocuklara lokal anestezi için pipi köküne iğne yapıldıktan sonra çocuklarda sünnet esnasında ağrı ve acı olmayacaktır. Ancak çocuk yatmak istemeyecek ve iğne esnasında duyduğu acının karşılığında şartlanacak ve acı duymasa da sünnet esnasında ağlayabilecektir. Bu nedenle çocuğa şarkı, türkü, çizgi film, video, ninni dinletmek veya izletmek veya biberonda mama, yiyecek veya anne sütü vermek veya uyku saatine denk getirerek uyutmak çocuğu oyalamakta ve sünneti kolaylaştırmaktadır. Tüm bunlara rağmen bu çocuklarda sünnet esnasında ağlama ve huzursuzluk sık görülmektedir.

Bu grupta maddeler halinde sıralamak gerekirse sünnete hazırlık şöyle olmalıdır; 

 • Açlık, kan tetkiki ve PCR gerekmez
 • Çocuğunuza birkaç gün banyo yaptıramayacağınız için banyo yaptırıp gelin
 • Yanınızda yedek bez ve kıyafet getirin
 • Çocukları oyalayıcı mümkünse biberonda mama veya anne sütü, yiyecek, oyuncak getiriniz
 • Çocuğunuzun herhangi bir sağlık sorunu var ise tetkiklerinizi ve belgelerinizi yanınızda getiriniz ve ilaç allerji öyküsü varsa doktorunuza bildiriniz
 • En önemlisi bu yaş grubunda uyuşturucu iğne öncesi pipi derisinin bir miktar uyuşturulması için size önerilen kremi doğru bir şekilde uygulayıp geliniz

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ