Sünnet yarası kaç günde iyileşir?

Sünnet sonrası yara iyileşmesi süresi annelerin sünnet ile ilgili en çok merak ettikleri sorulardan birisidir. Öncelikle bilinmelidir ki yara iyileşmesi nitelikleri kişiye göre ve sünnet yöntemine göre değişkenlik gösterebilir. Bunu belirttikten sonra kabaca şunu söyleyebiliriz;

♦Sünnet sonrası eğer yara dudakları arasında mesafe yok ve yara kenarları karşılıklı birbirine dokunuyorsa yaranın epitelize olması 48 saat içinde oluşacaktır (bu süre koter kullanılan, yara uçları ayrı olan veya enfeksiyon oluşmuş kontamine yaralarda daha uzun olmaktadır). Bu nedenle biz sünnetten 3 gün sonra banyo yapılmasını öneriyoruz.

♦ Yenidoğan bebeklerde çocuk büyüdükçe azalmakla birlikte sünnetin yara iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Bunun nedeni bebeklik döneminde hücre bölünmesinin ve çocuğun büyüme ivmesinin daha hızlı olmasıdır. Bu sebeple diğer çocuklara nazaran bebeklerde sünnet yarasının iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Ancak bunun çocuğun bezli olması ile ilgisi yoktur. Özet olarak büyümenin en hızlı olduğu bezlenilen bebeklik döneminde sünnet yarası (7-10 günde) hızlı iyileşir. Halk arasında söylenen bezin içinde idrarın etkisi ile hızlı iyileştiği bilgisi yanlıştır.

♦ Daha büyük çocuklarda sünnette yara iyileşmesi ortalama 10-15 günde olmaktadır. 

♦Okul çağı çocuklarda ise sünnet iyileşme süresi 2-3 haftayı bulabilir 

♦ Erişkinlerde ise sünnet yarasının iyileşme süresi ortalama 3-4 haftadır 

♦ Sünnet sonrası yara kabuklarının dökülmesi ve pipinin şişlik ve ödeminin çözülerek olağan görünümünü kazanması 1 ayı bulabilir

♦ Ancak tıbbi olarak yaranın tam olarak nedbe dokusunun kaybolup sünnet yarasının kaybolup pipinin eski haline kavuşması 6 aydır. Bu yüzden hatalı yapılmış sünnetlede ikinci bir müdahale gerekiyorsa ilk sünnet işleminin üzerinden 6 ay geçmesi gerekir.

♦ Sünnet yarasının hızlı iyileşmesi için 1. Haftadan sonra tam iyileşme süreci tamamlanana kadar günde 2-3 kez sarı kantaron yağı damlatılması önerilmektedir. Ancak kantaron yağının aşırı kullanımı da yara iyileşmesini tam tersine geciktirebilir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın...

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ