SÜNNET PANSUMANI

Sünnet öncesi ve sonrası ailelerin bize en sık sordukları soru sünnet sonrası pansuman olacak mı? Sargı olacak mı? sorusudur. Sünnet sonrası biz hiç bir çocuğa pansuman veya sargı önermiyoruz ve yapmıyoruz. Sünnet için pansuman sadece enfeksiyon gelişmişse ki bu durumda çok nadirdir herzaman olmamakla birlikte pansuman gerekebilmektedir. 

Eğer sünnet sterilizasyon şartlarına uyularak yapılmışsa ve hijyen kurallarına sünnet sonrası da uyulursa enfeksiyon gelişme olasılığı çok düşüktür. Biz sünnet sonrasında sadece birkaç gün (3-7 gün) antibiyotikli merhemler sürmek dışında bir işlem önermiyoruz. Özellikle bazı ailelerin biz önermesekte zaman zaman povidin iyodür, alkol, tentürdiyot veya farklı sterilizan sıvı veya spreyleri kullandıklarını görüyoruz. Bu tür dezenfektan maddeleri doktorunuzun önerisi olmadan kullanmayın. Bu tür maddelerin çoğu gereksizdir ve fazla kullandığında yara iyileşmesini olumsuz etkileyecektir. Biz genellikle sünnetten 48 saat sonra duş almaya veya banyo yapmaya izin veriyoruz. Dikişsiz sünnetlerde ise sünnetten 72 saat sonra banyo yapmaya müsaade ediyoruz. Biz bazı klinklerde ve hastanelerde hekimlerin uyguladığı gibi düzenli oturma banyosu yapmayı yani küvette ılık suyun içine günde birkaç kez oturtma işlemini yapmıyoruz. Özellikle kış aylarında bu işlemler aileleri zorlamaktadır. Biz sadece çocuğun belden altının hızlıca köpüklü yıkamasını yeterli görüyoruz. 

Sünnet sonrası yaraya sarılan gazlı bez ve benzeri sargıları da yapmıyoruz ve önermiyoruz. Bu tür sargılar hem çıkarılırken çocuğa çok acı verebilmekte hem de kanamalara sebep olabilmektedir.

Sizde sargısız ve pansumansız kolay bir sünnet istiyorsanız bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ