Sünnet işlemi ne kadar sürer?

Sünnet işlemi dünya üzerinde en sık yapılan cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Bu nedenle işlemi mümkün olduğunca kısa sürede yapmak için uğraşlar halen devam etmektedir. Eğer sünneti lokal anestezi ile yapacaksak bu süre kısa genel anestezi altında yani narkozlu yapacaksak daha uzun olacaktır. Ancak sünnet yöntemine göre de sünnet uzun veya kısa olabilir. Hatta sünneti yapan cerrahın hızına göre de sünnet işlem süresi değişebilir. Ancak en acemi sünnet uygulayıcılarının elinde bile bu süre bir saatin altındadır. Genel anestezi ile yapılan sünnetleri aslında daha kısa sürede yapmak mümkündür çünkü çocuk hareketsiz uyumuş durumda ve anne baba cerrahın başucunda bir baskı unsuru değilken ve üstelikte bütün cerrahi ekipmanın hazır ve personelin tecrübeli olduğu ameliyathane ortamında sünnet yapmak cerrah için avantajdır. Ancak aynı şeyleri aile ve çocuk için söylemek zordur. Çünkü çocuğun ameliyathaneye alınıp uyutulup sünnet edilip uyandırması hem süreci uzatmakta hemde ailenin ameliyathane bekleme salonunda yani dışarda beklemesi nedeniyle stresini artırmaktadır. En iyi ellerde bile narkozla yani genel anestezi altında yapılan bir sünnet prosedürü uyuyup uyanma süreleri de dikkate alındığında yaklaşık 30-45 dk sürecektir. Çocuğun pipisinde gömüklük eğrilik ve sünnet derisinde darlık gibi ek problemler varsa bu süre 1 saatin üzerine çıkabilecektir. 

Lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup ailenin yanında sünneti kolaylıkla daha kısa sürelerde yapmak mümkündür. Biz her yaş grubunda çocukta sünneti lokal anestezi ile yapıyoruz ve bunu öneriyoruz. Eğer dikişsiz yöntemlerle sünnet mümkün olursa yani çocuğun dikişsiz sünnete engel bir durumu yoksa sünnet 5 dk kadar kısa bir sürede yapılabilmektedir. Dikişli sünnetlerde ve pipide ek problemler varsa bu süre 15-20 dk ya kadar çıkabilmektedir. 

Sünnet işleminin yapılma süreleri teknik yapanın becerisi ve uygulanan anestezi yöntemine göre değişmekle birlikte bu süreyi çocuğun uyumu da etkileyecektir. İşleme direnen tutulmaktan hoşlanmayan hareket etmek isteyen korkan ve sürekli ağlayan bir çocukta sünneti yapmakta süreyi uzatacaktır. Bu nedenle çocukların henüz bilincinin gelişmediği ilk 3 aylık dönem sünnet için ideal dönemdir.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ