Sünnet Derisi Yapışıklığı

Sünnet olmamış çocuklarda özellikle bebeklerde sünnet derisinin iç kısmı pipi başına yapışık olabilir. Bu sünnet olmamış çocuklarda normal bir durumdur ve çocuk büyüdükçe ergenliğe kadar ereksiyonun da etkisiyle bu sünnet derisi yapışıklığı hemen tüm çocuklarda kendiliğinden geçer ve çok çok az bir kısmına yapışıklığı açmak için müdahale gerekir. Bu müdahale gerektiren çocuklarda çoğunlukla geçirilmiş idrar yolu enfeksiyonu veya balanit, postit dediğiniz geçirilmiş pipi enfeksiyonu öyküsü vardır.

Bunun dışında birde sünnet sonrası oluşan sünnet derisi yapışıklıkları vardır. Ancak sünnet olmuş veya olmamış her ne sebeple olursa olsun pipide ve sünnet derisinde oluşan yapışıklıklar çoğunlukla anne babaların çok endişe etmelerine ve çok fazla kaygılanmalarına sebep olur. Bu nedenle burada özellikle sünnet sonrası oluşan yapışıklıklar konusunda  detaylı bilgi vermeye çalışacağız;

Sünnet sonrası yapışıklık:

Pipisi gömük ve sünnet edilmiş çocuklarda, sünnet enfeksiyonu geçiren çocuklarda, koterle yapılan sünnetlerden sonra sünnet yerinden pipi başına yapışıklıklar oluşabilir. Bunun nedeni aşınmış dezepitelize dokuların iyileşirken üstüste veya yapışık uzun süre kalarak iyileşmesidir. Bezlenen çocuklarda ise özellikle idrarın tahriş edici etkisi bu sürece katkı sağlar. Bu yüzden sünnetin iyileşme döneminde özellikle pipisi gömük olan çocuklarda pipi başı ve sünnet yara hattı tamamen dışarıda kalacak şekilde pipiye masaj yapmak ve sarı kantaron yağı veya epitelizan kremlerle yara iyileşmesini hızlandırmak yapışıklık oluşmasını önleyecektir. Buna rağmen yapışıklık oluşmuşsa bu yapışıklıklar çoğu zaman basit künt disseksiyonla açılabilir. Bu işlem çoğu zaman lokal anestezik kremlerle veya hiç anesteziye gerek kalmadan yapılabilir. Ancak çok nadiren bu yapışıklığı açmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durumda lokal anestezi ile bu islem yapılabilir ve 3-5 dakikalik bir işlemdir. Eğer cilt köprüleri oluşmadan basit yapışıklık oluşmuşsa bunları çoğu zaman açmaya bile gerek yoktur. Çocuk büyüdükçe zaten kendiliğinden geçecektir. 

Daha detaylı bilgi ve randevu için 05073192834 nolu telden bize ulaşabilirsiniz

Sağlıcakla kalın..

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ