S.S.S - Doç.Dr.Engin YILMAZ

Sünnet işlemi ne kadar sürer?

Sünnet işlemi dünya üzerinde en sık yapılan cerrahi işlemlerin başında gelmektedir. Bu nedenle işlemi mümkün olduğunca kısa sürede yapmak için uğraşlar halen devam etmektedir. Eğer sünneti lokal anestezi ile yapacaksak bu süre kısa genel anestezi altında yani narkozlu yapacaksak daha uzun olacaktır. Ancak sünnet yöntemine göre de sünnet uzun veya kısa olabilir. Hatta sünneti yapan cerrahın hızına göre de sünnet işlem süresi değişebilir. Ancak en acemi sünnet uygulayıcılarının elinde bile bu süre bir saatin altındadır. Genel anestezi ile yapılan sünnetleri aslında daha kısa sürede yapmak mümkündür çünkü çocuk hareketsiz uyumuş durumda ve anne baba cerrahın başucunda bir baskı unsuru değilken ve üstelikte bütün cerrahi ekipmanın hazır ve personelin tecrübeli olduğu ameliyathane ortamında sünnet yapmak cerrah için avantajdır. Ancak aynı şeyleri aile ve çocuk için söylemek zordur. Çünkü çocuğun ameliyathaneye alınıp uyutulup sünnet edilip uyandırması hem süreci uzatmakta hemde ailenin ameliyathane bekleme salonunda yani dışarda beklemesi nedeniyle stresini artırmaktadır. En iyi ellerde bile narkozla yani genel anestezi altında yapılan bir sünnet prosedürü uyuyup uyanma süreleri de dikkate alındığında yaklaşık 30-45 dk sürecektir. Çocuğun pipisinde gömüklük eğrilik ve sünnet derisinde darlık gibi ek problemler varsa bu süre 1 saatin üzerine çıkabilecektir. 

Lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup ailenin yanında sünneti kolaylıkla daha kısa sürelerde yapmak mümkündür. Biz her yaş grubunda çocukta sünneti lokal anestezi ile yapıyoruz ve bunu öneriyoruz. Eğer dikişsiz yöntemlerle sünnet mümkün olursa yani çocuğun dikişsiz sünnete engel bir durumu yoksa sünnet 5 dk kadar kısa bir sürede yapılabilmektedir. Dikişli sünnetlerde ve pipide ek problemler varsa bu süre 15-20 dk ya kadar çıkabilmektedir. 

Sünnet işleminin yapılma süreleri teknik yapanın becerisi ve uygulanan anestezi yöntemine göre değişmekle birlikte bu süreyi çocuğun uyumu da etkileyecektir. İşleme direnen tutulmaktan hoşlanmayan hareket etmek isteyen korkan ve sürekli ağlayan bir çocukta sünneti yapmakta süreyi uzatacaktır. Bu nedenle çocukların henüz bilincinin gelişmediği ilk 3 aylık dönem sünnet için ideal dönemdir.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

 

Küçük bebekler sünnet olur mu?

Daha yaşını doldurmamış 1 aylık, 2 aylık veya 3 aylık bebekler sünnet olur mu demeyin. Biz gerçekten ilk 3 aylık dönemde yenidoğan bebeklerin sünnetini şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü henüz hareketlenmemiş etrafının farkında olmayan yara iyileşmesi hızlı olan bir dönemde küçük bebeklerde sünnet doğru bir yaklaşımdır.

Ancak ilk 3 aylık dönemde annelerinin gözünde daha çok küçük olan haklı olarak kıyamadıkları gözlerinin nuru bebeklerini sünnet etmek çokta kolay değildir. Anneler hep endişelidir, çünkü dünyaya getirdiği ve içgüdüsel olarak hayatta olduğu sürece hep kayırıp kollayacağı canının parçasını sünnet ettirmeye karar verirken bebeklerinin küçük olmasından canının acımasından hep korkarlar. Özellikle ilk defa sünnet tecrübe edeceklerse bebeklerine kıyamazlar ve çoğunlukla sünneti erteleme eğilimindedir. Eğer babalar sünnetleri ile ilgili olumsuz bir tecrübe veya hatıraya sahipse mesela kendisi sünnet esnasında canı yanmışsa ve korkmuş ise ya çocuklarına sünnet yaptırmak istemezler veya erken bebeklik döneminde daha birkaç aylık bebekken sünnet yaptırma eğilimindedirler. Haklı olarak çocuklarının hatıralarında sünnet olmasını istemezler ve bir an önce bebeklerini sünnet ettirip bu sorumluluktan da kurtulmak isterler. Anne babalar eğer daha önce bir çocuklarını sünnet ettirmişler ve bu sünnet tecrübeleri bebeklik döneminde ve sorunsuz geçmişse kesinlikle diğer bebeklerini de büyümeden çok küçükken daha 1-6 aylık iken yaptırma eğilimindedirler. Eğer ilk tecrübe olumsuz ve bebeklik döneminde yapılan bir sünnet ise bu sefer anne babanın ikinci çocuk için sünnet kararı çocuk büyüsün öyle yaptıralım şeklindedir. Ancak bireysel olumsuz tecrübelere rağmen ilk 3 aylık bebeklik döneminde sünnet en uygun zamanlamadır.

Bunların dışında çocukların sünnet zamanlamasını etkileyen veya yönlendiren önemli bir faktör de sünneti yapacak doktorun tecrübesi ve tercihleri ile ilgilidir. Doktorunuz eğer sünneti genel anestezi ile yapıyorsa sizden bebeğinizin büyümesini en azından 6 aylık olmasını isteyecektir. Çünkü genel anestezinin küçük bebeklerde oluşturacağı olası riskleri almak istemeyecektir. Eğer lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup yapıyor ve yeterince tecrübe sahibiyse sizden muhakkak bebeğinizi 3 aylık olmadan sünnete getirmenizi önerecektir. Gerçekten de lokal anestezi ile sadece pipiyi uyusturup çok daha az sorun yaşayacağınız bir sünnet için ilk 3 aylık bebeklik döneminde sünneti tercih etmenizi hatta bu dönemi kaçırmamanızı öneriyoruz.

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

Sünnet için en uygun zaman nedir?

Sünnet için en uygun zaman aslında ailenin ve çocuğun sünnete en uygun en hazır olduğu zamandır. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmaz.

Aileler hazırsa sünnet için en uygun yaş ilk 3 aylık dönemdir ki bu dönemde çocukların psikolojik etkilenmeyeceği ya da en az etkileneceği umularak sünnet önerilmektedir. Bu sayede çocuğun hatıralarında kötü bir anı olma olasılığının tamamen  önüne geçilmiş olması umulur. Bilimsel yayınlar bu dönemde bile bazı fiziksel travmaların -ki sünnette bir fiziksel cerrahi travmadır- psikolojik etkilerinin olacağını öngörse de en masum dönem bu ilk 3 aylık dönem gibi duruyor. 

Biz doğar doğmaz sünneti önermiyoruz. Çünkü doğumdan sonraki ilk 2 gün hem çocuğun ciddi bir sağlık sorunu var ise ortaya çıkacaktır hem de karaciğer fonksiyonlarının bir miktar dış dünyaya uygun hale gelmesi beklenir ki bu da kanın pıhtılaşma özelliklerinin etkin olması için gereklidir.  Bu yüzden doğar doğmaz daha hastaneden anne taburcu olmadan şu sünneti de aradan çıkaralım yaklaşımı doğru değildir. En azından bir kaç gün geçmesi doğum sonrası annenin kendine gelmesini ve çocuğunun sünnet sonrası bakımını da yapacak durumda olmasını beklemek doğru olacaktır. Hatta göbek bağı düştükten sonra eğer göbekten ciddi bir kanama olmamışsa kabaca bir kanama pıhtılaşma bozukluğu olmadığı sonucuna varabiliriz. Ki bu durumda tetkik yapma gerekliliği de nerdeyse gerekmez. Yenidoğan bebeklerde bazen uzayan sarılık durumları da sünneti ertelemeyi gerektirebilir. Biz bilurubin değerinin 10mg/L min altında olmasını ve ayrıca sünnet olacak  çocuğun kilosunun 3 kg üzerinde olmasını istiyoruz. Bu durumda prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin sünnet için biraz daha beklenmesi gerekebilir. İlk 40 günlük dönem sünnet için en ideal dönem olmakla birlikte bu ilk 3 ay çocuklar daha hareketlenmeden etrafını yabancılama ve  yadırgama başlamadan hem de yara iyileşmesi hızlı iken sünneti yapmak kesinlikle en doğru yaklaşım gibi görünüyor.

Bu dönemi kaçıranlar için sünnet yapılmaz diye birşey yok tabiki. Yine yapılabilir. Hatta 2 yaşına kadar hem daha çocuk bezli iken ve daha cinsel kimliğini kazanma dönemi ile ilgili kaygılar başlamadan lokal anestezi ile sünneti yapmak mümkündür. Bu dönemde lokal anestezi için pipiye iğne yapmadan önce evden uyuşturucu krem pipiye sürülüp gelinmesi durumunda iğneye bağlı acıyı bir miktar azaltmak çocuğun sünnet esnasındaki panikleme ve ağlama durumunu bir miktar azaltacaktır. Bu dönemde çocuklar tutulmayı hatta sırtüstü yatmayı da pek sevmediklerinden sünnet esnasında ağlayabilirler. Ancak biberonda anne sütü veya mama, sevdiği bir oyuncak, sevdiği bir şarkı, video, ninni, hatta sünneti uyku saatine denk getirip doğal uykuda aglatmadan yapmak mümkündür. 

2-6 yaş arası için ise dillere pelesenk olmuş ödipal dönemde kastrasyon korkusu teoremi nedeniyle sünneti ertelemek mantıklı gibi görünse de çocuk büyüdükçe sünnet zorlaşıyor. Çünkü daha büyük çocuklarda hem etraftan (okuldaki arkadaşları, ağabeyleri, akrabalarından pipin kesilecek gibi söylemler) olumsuz etkilnebiliyorlar. Hem de internetten sünnetle ilgi küçük bir araştırma yapmaları muhtemel olan bu çocukların ailenin hiç tahmin bile edemeyeceği sünnet korkuları olabilir. Bu yüzden 2 yaş üstü çocuklarda birebir görüşme ile çocuğu tanıyıp uygun zamanı belirlemek hem bizim hem de ailenin işini kolaylaştıracaktır.  Bu görüşme sonrası çocuk içinde en uygun yaşta hem de sadece lokal anestezi ile pipiyi uyuşturduktan sonra çocuk bilgisayar oyunu oynarken mutlu bir sünnet deneyimi sunmak mümkündür.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Sünnet Klinik 

 

Sünnetten Sonra Ağrı Kesici Kullanımı Nasıl Olmalı?

Sünnet hangi yöntemle yapılırsa yapılsın cerrahi bir işlemdir ve cerrahi işlemlerden sonra az ya da çok ağrı olacaktır. Sünnet yöntemine göre ağrı az ya da çok olabilmektedir. En az ağrı dikişsiz yapıştırma yöntemlerinde olmakla birlikte cerrahi yöntemle yapılan ve dikiş atılan yöntemlerde ise dikişsiz klipssiz yönteme göre biraz daha fazla ağrı olabilmektedir. Lazer olduğu sanılan havya yöntemi ile yapılan sünnetlerde ise ağrı ve ödem sünnet derisi kızgın telle yakılarak kesildiği için biraz daha fazla olabilir. Klipsli yöntemler ile yapılan sünnetlerde ise ağrı hemen tüm yöntemlerden daha fazla olmaktadır. Ancak tüm bu yöntemlerde yine de ağrı ilaçlarla kontrol edilebilir bir ağrıdır. Genellikle klipsli yöntemler haricinde tek türden parasetamol türevi veya ibuprofen türevi ağrı kesicilerin oral kullanımı yeterli olmaktadır. Klipsli yöntemlerde ise sünnete bağlı ağrıyı genellikle bu iki ilacın dönüşümlü kombinasyonu ve ilave lokal anestezik etkili kremlerin kullanımı ile kontrol altına almak mümkündür. Bazen bu ağrılı süreç klipsli sünnetlerde iki günü bulabilir. Ancak  bazen hastaların çok az bir kısmında ağrı nedeniyle klipsi erken çıkarmak gerekebilir. 

Netice de sünnetlerin tamamen ağrısız ve acısız olması istense de ilk 24 saat ağrı ve acı beklenen bir durumdur. Bu durumun kontrolü ve çocugun sünnet sürecini daha rahat geçirmesi için muhakkak ilk 24 saat ağrı kesici ilaçların kullanılması önerilir. Klipsli ve kotetrli sünnetlerden sonra ağrı kesici olarak ibuprofen türevi ilaçların pipi kan dolaşımını bozması ve yara iyileşmesini olumsuz etkilemesi mümkündür ve bu yüzden dikkatli kullanılması ve uzun süre kullanimlardan kaçınılması önerilir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

Sünnet sonrası ağrı ne kadar sürer? Ağrı kesici ilaç  gerekir mi? 

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve her cerrahi cerrahi işlemde olduğu gibi sünnetten sonra da ağrı az ya da çok olacaktır. Bu bilgiden sonra şunu belirtmekte fayda var yenidoğan bebeklerin sünnette ağrı duymadığı ve ağrı kesici gerekmediği bilgisi doğru değildir. Bütün çocuklarda sünnetten sonra uyuşmanın etkisi geçince ağrı olacaktır.  Konu ağrı olunca objektif kriterlerle ağrının derecesini ölçmek mümkün olmadığından küçük bebeklerde huzursuzluk durumuna göre karar verilebilir. Büyük çocuklarda ise çocuğun sözel ağrı tanımlaması veya ağlaması ile ağrı kesici ihtiyacı olduğunu gösterir. Ağrı her çocuk için ve yapılan yöntemle ilgili de farklılıklar gösterebilir. Örneğin klipsli yöntemlerde pipinin ucunda bırakılan aparat deriye sıkma hissi verdiği için diger yöntemlere göre daha ağrılı ve ağrının süresi daha fazla olmaktadır. Koterle yapılan ve lazer sanılan yöntemlerde ise dokuda yanık oluşturulduğu için yine ağrı daha uzun sürecek ve daha fazla olacaktır. Klasik cerrahi yöntemlerde ise dikiş atıldığı için dikişlerin dokuyu sıkması da ağrıya sebep olmaktadır. Bu nedenle dikişlerin mümkün olduğunca az sayıda olması ağrının daha az olmasını sağlar. Dikişsiz ve klipssiz yapıştırma yöntemleri ise en az ağrı ile daha konforlu bir sünnet deneyimi sunabilir. Ancak yöntem her ne olursa olsun sünnet sonrası ağrı kesici çocuğun konforu için önerilmektedir. Sünnetten sonra ağrı genellikle ilk 24 saatte giderek azalmakta ve ikinci günden itibaren de tamamen geçmektedir. Klipsli sünnetlerde ağrı uzayabilmektedir ve bu nedenle klipsli sünnet yapılan çocuklarda ağrı kesicileri daha uzun süre kullanmak gerekebilir.

Sünnet sonrası ağrı kesici kullanımı: Sünnet sonrası uyuşturucu ilaçların etkisi ortalama 1-3 saatte geçmektedir. Bu süre kullanılan lokal anestezi ilacının türüne göre değişebilir. Biz sünnet sonrası üç saat sonra ağrı kesici ilaçlar öneriyoruz. Size bu süreyi sünnet doktorunuz bildirecektir. Biz dikişsiz klipssiz sünnet işlemi sonrası 4-6 saat arayla ilk 12-24 saat için tek tip ağrı kesici şurup öneriyoruz. Sonrasında çoğunlukla ağrı kesici ihtiyacı olmuyor. Şiddetli ağrı yapan klipsli sünnetlerde ise dönüşümlü iki tür ağrı kesici şurupları 2-4 saat arayla dönüşümlü olarak kullanmayı ve yeterli olmazsa lokal anestezik jel veya kremleri 4-6 saat arayla kullanmayı ve ağrı kesici ilaçlara 24-48 saat devam edilmesini öneriyoruz.

 

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz 

 

 

Sünnet Neden Yapılır? Sünnet Niçin Yapılır?

Sünnet neden yapılır? Neden sünnet olunur?

Sünnet pek çok toplumda dini ve sosyokültürel bir ritüel olmasının yanında sağlık açısından faydaları nedeniyle de sık yapılan bir cerrahi işlemdir. Bizim toplumumuzda sünnet sıklıkla dini bir gereklilik (sünnet) olarak görülmesi nedeniyle yapılmaktadır. Ancak sağlık sorunları nedeniyle de sünnet gerekli olabilmektedir.

 • Penis hijyen ve temizliği
 • Sünnet derisinde darlık (fimozis) 
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Sünnet derisi iltihabı (Postit-Balanopostit)
 • Cinsel yolla bulaşan (AIDS, HPV gibi) hastalıkların önlenmesi  en sık sebeplerdir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

Sünneti hangi bölüm yapar? Sünneti hangi (branş) doktorlar yapar?

Ülkemizde sünnet yapmak için doktor olmak gerekir. Doktor olmayan kişilerin sünnet yapması ilgili kanun ile yasaklanmıştır. Ancak doktor olmakta sünnet yapmak için yetmez. Sünnet konusunda eğitim almış ve tecrübe kazanmış olan doktorlara sünnet yaptırmanız tavsiye edilir. Bu noktada şunu belirtmek gerekir ki sünnet sadece çocuk cerrahisi ve üroloji uzmanlık eğitiminin bir parçasıdır. Bu nedenle çocuk cerrahları ve çocuk ürologlarına sünnet yaptırmanız daha doğru olacaktır. Hatta Çocuk Cerrahisi uzmanları veya Çocuk Ürologları içinde işi sünnet olan sık sünnet yapan hekimleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. 

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

Sünneti kim yapar? Sünneti kim yapmalı?

Anne ve babaların sünnetle ilgili en çok merak ettikleri sorulardan birisi de sünneti kime yaptırmalıyım ya da sünneti kim yapar konusudur. Sünnet cerrahi bir işlemdir ve ülkemizde ilgili kanun ile doktor olmayan kişilerin sünnet yapması yasaklanmıştır. Buna rağmen doktor olmadığı halde halen sünnet yapanlar  vardır ve kanuna göre bu kimseler sünnet yaptıklarında kasıtla adam yaralama suçu işlemektedirler. Çocuk bu durumdan sünnete bağlı zarar görürse ailelerde bu suça ortak olmaktadır. Bunu belirttikten sonra şunu da söylemek gerekirse sünnet yapacak kişinin doktor olması yetmez bu konuda ehil ve ehliyet sahibi olması gerekir. Yalnızca  Çocuk Cerrahisi, Çocuk Ürolojisi ve Üroloji uzmanlarının eğitim pratiklerinde sünnet konusu işlenmektedir. Bunun dışında sünnet yapan hekimlerin tamamı alaylı denilen tarzda egitim almışlardır. Sünnet ciddi bir cerrahi işlemdir ve hataları çok dramatik sonuçlar doğurabilmektedir.  Ulusal basında hatalı sünnet ile ilgili çok dramatik haberler görebilmekteyiz. Bu yüzden sünnet hekimliğinin en azından bir sertifika programı ile sağlık bakanlığı tarafından bir düzene konulması yerinde olacaktır.

Ailelere sünneti kim yapmalı konusunda bizim önerimiz hem kendi hemde çocuklarının sağlığı açısından Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı olan ve sünnet konusunda tecrübeli doktorları tercih etmelerinin onların yararına olacağını bilmeleridir.

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

 

 

Sünnet yarası kaç günde iyileşir?

Sünnet sonrası yara iyileşmesi süresi annelerin sünnet ile ilgili en çok merak ettikleri sorulardan birisidir. Öncelikle bilinmelidir ki yara iyileşmesi nitelikleri kişiye göre ve sünnet yöntemine göre değişkenlik gösterebilir. Bunu belirttikten sonra kabaca şunu söyleyebiliriz;

♦Sünnet sonrası eğer yara dudakları arasında mesafe yok ve yara kenarları karşılıklı birbirine dokunuyorsa yaranın epitelize olması 48 saat içinde oluşacaktır (bu süre koter kullanılan, yara uçları ayrı olan veya enfeksiyon oluşmuş kontamine yaralarda daha uzun olmaktadır). Bu nedenle biz sünnetten 3 gün sonra banyo yapılmasını öneriyoruz.

♦ Yenidoğan bebeklerde çocuk büyüdükçe azalmakla birlikte sünnetin yara iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Bunun nedeni bebeklik döneminde hücre bölünmesinin ve çocuğun büyüme ivmesinin daha hızlı olmasıdır. Bu sebeple diğer çocuklara nazaran bebeklerde sünnet yarasının iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Ancak bunun çocuğun bezli olması ile ilgisi yoktur. Özet olarak büyümenin en hızlı olduğu bezlenilen bebeklik döneminde sünnet yarası (7-10 günde) hızlı iyileşir. Halk arasında söylenen bezin içinde idrarın etkisi ile hızlı iyileştiği bilgisi yanlıştır.

♦ Daha büyük çocuklarda sünnette yara iyileşmesi ortalama 10-15 günde olmaktadır. 

♦Okul çağı çocuklarda ise sünnet iyileşme süresi 2-3 haftayı bulabilir 

♦ Erişkinlerde ise sünnet yarasının iyileşme süresi ortalama 3-4 haftadır 

♦ Sünnet sonrası yara kabuklarının dökülmesi ve pipinin şişlik ve ödeminin çözülerek olağan görünümünü kazanması 1 ayı bulabilir

♦ Ancak tıbbi olarak yaranın tam olarak nedbe dokusunun kaybolup sünnet yarasının kaybolup pipinin eski haline kavuşması 6 aydır. Bu yüzden hatalı yapılmış sünnetlede ikinci bir müdahale gerekiyorsa ilk sünnet işleminin üzerinden 6 ay geçmesi gerekir.

♦ Sünnet yarasının hızlı iyileşmesi için 1. Haftadan sonra tam iyileşme süreci tamamlanana kadar günde 2-3 kez sarı kantaron yağı damlatılması önerilmektedir. Ancak kantaron yağının aşırı kullanımı da yara iyileşmesini tam tersine geciktirebilir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın...

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

Sünnet nerede yapılır?

Sünnet nerede yapılır?

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve cerrahi müdahaleler gerekli sterilite (mikroplardan arındırıcı) önlemler alınarak yapılmalıdır. Bunun için özel sünnet kliniklerinde ve hastanelerde uygun ortamlar oluşturulmaktadır. Ancak evde okulda belediyede toplu sünnet mekanlarında bu tür ortamlar oluşturulmadan yapılan sünnetler sağlık açısından risk oluşturmaktadır.  Ailelere önerimiz kurumsal tabelası ve çalışma izni olan sağlık kurumları ve muayenehanelerde sünnet için özel hazırlanmış ortamlarda sünnet yaptırmalarıdır. Aslında bu noktayı vurgulamak gerekir ki sünneti yapacak kişi sünnet için hazırlanmış ortamdan daha önemlidir. Yani çok güzel tabelası olan hatta çok büyük kurumsal isimleri olan hastanelerde bile ailelere önerimiz sünnet yapacak çocuk cerrahisi uzmanı veya cocuk ürolojisi uzmanlarını araştırıp sünnet işlemi için onları tercih etmeleridir. Dahası çocuk cerrahisi uzmanı veya çocuk ürolojisi uzmanı olmasının yanında sünneti yapacak doktorun sünnet konusundaki tecrübesini de araştırıp teyit edin.

Özetlemek gerekirse sünnet için özel dizayn edilmiş kurumsal kimliği olan mekanlarda konusunda uzman çocuk cerrahisi uzmanı ve çocuk ürolojisi uzmanlarına sünnet yaptırmak en doğrusudur.

Daha detaylı bilgi ve randevu için 05073192834 nolu telden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

 

Sünnet Ne Zaman Yapılır? Hangi Yaşta Hangi Yöntem Tavsiye Ediliyor?

Sünnet ne zaman yapılmalı? En uygun sünnet yaşı nedir? Hangi dönemde hangi sünnet yöntemi daha uygundur?

Sünnet ülkemizde hem geleneksel hem de dini bir anlamı olduğu için hemen her erkek çocuğa yapılan sünnet ritüeli ayrıca sosyokültürel olarak erkek olmanın bir adımı olarakta görülür. Bu kadar çok anlam yüklenen böylesine önemli bir cerrahi işlemin zamanlaması haliyle anne babaların en çok merak ettikleri soruların başında geliyor. 

Öncelikle sünnet için bilimsel olarak kanıtlanmış bir zaman, dönem veya yaş aralığı yoktur. Bilimsel kanıt olmayan bir başka konuda 2-6 yaş arasında sünnet yapılmaz algısıdır. Doğrusu bu dönemde  de sünnet gerekli önlemleri aldıktan sonra kolaylıkla yapılabilir ve biz bu dönemde sünnet yapıyoruz. Bu dönemde sünnet yapılmasa iyi olur şeklindeki tavsiyeler makul karşılanabilir. Ancak 2-6 yaş arası fallik dönemde sünnet yapılmaz söylemi gerçek amacını aşmiş bir söylemdir. Buna ek olarak şu tespiti yapmakta fayda var 6 yaşından daha büyük daha geç sünnet edilen çocuklarda sünnet korkusu ve negatif sünnet anısına daha sık rastlıyoruz. Yani çocuk büyüdükçe sünnet zorlaşıyor.

  

Bİzim sünnet zamanlaması ile ilgili önerilerimiz:

Doğar doğmaz sünneti önermiyoruz. Sebebi öncelikle annenin iyileşmesi ve çocuğunun bakımını daha kolay yapması için kendine gelmesi güzel olacaktır. Bunun dışında ilk 2 günde bebekte ciddi bir doğumsal hastalık varsa ortaya çıkacak,  ayrıca bir sünnet stresi yüklenmemiş olacaktır. Bunun dışında bu sürede bebeğin karaciğer fonksiyonları ve kanın pıhtılaşma özelliği normale yaklaşacaktır. İdeali göbek bağı düşene kadar beklemektir. Göbek bağı düştükten sonra göbekten ciddi bir kanama olmaz ve çabuk iyileşir ise kabaca ciddi bir kanama pıhtılaşma bozukluğu olmadığını söyleyebiliriz.

Yenidoğan bebeklerde ağrı acı hissi vardır, uyuşturmadan sünnet yapılmamalıdır; yenidoğan döneminde çocuklarda ağrı hissi olmadığı için uyuşturmak gerekmez diye yanlış bilinen bir hatalı yaklaşım var. Bu kesinlikle doğru değildir. Bu dönemde çocuklarda ağrı acı hissi diğer çocuklar gibidir. Bu dönemde de sünnet muhakkak uyuşturularak yapılmalıdır.

ilk 3 aylık bebeklik döneminde sünnet öneriyoruz hatta bu dönemde sünnet bize göre en ideali; Çünkü bu dönemde çocuk çok hareketli değil, etrafını yabancılama yok, daha bilinçsiz, yara iyileşmesi daha hızlı ve bu dönemde lokal anestezi ile özellikle dikişsiz sünnet yöntemleri için pipi daha uygun işlem süresi daha kısa olduğu için tavsiye ediyoruz.

♦ 4-12 aylık dönemde sünnet ilk 3 aylık dönemde çeşitli nedenlerle sünnet fırsatı kaçırılmışsa tercih edilebilir. Bu dönemde sünnet lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup ailenin yanında yapılabilir. Yara iyileşmesi bu dönemde de nispeten hızlıdır. Bu dönemde çocuklarda etrafı yabancılama nedeniyle sünnet esnasında ağrı acı olmadan da ağlama sık görülür. Eğer biberonda mama veya anne sütü,oyuncak, video, şarkı türkü, çizgi film vs ile oyalamak mümkün olursa sünneti ağlamadan yapmak mümkündür. Bu dönemde uyku saatine denk getirilirse doğal uykuda sünnet yapmak ta mümkündür. Çocuklar bu dönemde kontrolsüz hareket ettikleri için sünnet sonrası pipiyi korumak önemlidir. Bez içine karton bardak veya sünnet bezi ile pipiyi korumak ve çift bez üstüste sarmak pipiyi korumada etkilidir. Ayrıca sünnet öncesi pipiye evden uyuşturucu krem sürüp gelmeniz uyuşturucu iğneye bağlı acıyı azaltacaktır. Bu dönemde de pipiye göre karar vermekle birlikte dikişsiz klipsli veya klipssiz yöntemleri tercih ediyoruz. Bu yöntemlerle sünnet süresi daha kısa oluyor ve pipi estetik açıdan daha güzel görünüyor.

♦ 1-3 yaş arası çocuklarda sünnet olası sünnet travması endişesi taşıyan aileler için uygun bir dönem olabilir.  Çocuk hekimleri önerileri ve bazen de aile büyüklerinin telkinleriyle, çocuk büyüsün yaptıralım fikriyle, bazen de genel anesteziye bağlı çekinceleri olan lokal anestezi ile sünnet yapmayan hekimlerin telkinleriyle aileler 1 yaş altında sünnete çok sıcak bakmazlar ve erteleyebilirler. Bu çocuklarda 3-6 yaş aralığı için sık dillendirilen olası sünnet travmasından kaçınmak için 1-3 yaş arası sünnet için uygun zaman olabilir. Bu dönemde ailelerin beklentilerini de göz önüne alarak lokal anestezi ile sünnet yapmak mümkündür. Sünnet öncesi lokal anestezik kremlerle 1 saat öncesinden pipiyi bir miktar uyuşturup gelmek iğne yapmayı kolaylaştırır. Sünnet yöntemi olarak pipinin durumuna göre klipssiz, dikişli veya dikişsiz yöntemler tercih edilebilir. Ancak sünnet sonrası kanama riski bu çocuklarda daha fazladır. Sebebi kontrolsüz hareket koşuşturma ve biryerlere tırmanma bu yaş grubunda çok fazladır. Sünnet sonrası pipinin korunması için karton bardakla veya bardaksız çift bez, sünnet bezi veya bezlenmeyen çocuklarda sünnet külotu önerilir. Fiziki travma açısından en dikkat edilmesi gereken gruptur.

♦ 3-6 yaş arası çocuklarda sünnet bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da sünnet travması endişesi ile bu dönemde sünnet pek önerilmemektedir. Ancak bu dönemde biz güncel pratiğimizde sünnet yapıyoruz. Ancak yine de bazı çekinceleri olan ailelere önerimiz eğer çocuğunuzun karakteri ve mizacı ile ilgili sünnetin zor olacağını düşünüyorsanız bu dönemi tercih etmemek mantıklı olabilir. Ancak okul öncesinde sünnet işini çözmek zorunda hissediyorsanız bu dönemde sünneti çocuklarda oyun oynayarak (PlayStation, X-box vs) eğlenceli bir şekilde yapmak mümkündür. Çocugunuzu olumlu yönde motive etmelisiniz. Kaygı kontrolünü kendiniz için iyi yapmalısınız. Pozitif olmalısınız ve çocugunuzu sünnete hazırlamalısınız. Muhakkak evden gelirken pipiye uyuşturucu krem sürüp gelmelisiniz. Bu iğne yapmayı kolaylaştırır. Bu çocuklarda muhakkak araya perde konularak sünnet yapılmalı, çocuk sünnet işlemini görmemeli ve dikkati başka yönlere çekilerek oyuna veya filme videoya oyuncağa odaklanmalıdır. Klipssiz dikişli veya dikişsiz yöntemler tercih edilebilir. Ancak klipsli yöntemler klipsi çıkarırken ayrıca ağrıya sebep olabileceği için travmayı artırabilir. Bu sebeple biz bu dönemde klipsli yöntemleri tercih etmiyoruz. 

♦ 7-12 yaş aralığında sünnet; ​bu dönem ergenlikten önce sünnet için deyim yerinde ise son virajdır. Ve çocuklar bu dönemde sünnetten bilinçli bir şekilde acıyacak korkusu ile korkabilirler. Diğer sünnet olmuş çocuklardan olumsuz hikayeler dinlemiş ve internette sünnetle ilgili küçük bir araştırma yapmış olabilirler. Bu dönemlerde sünnet bazen çok zor olabilir. Çocuğu olumlu yönde motive etmek çok önemlidir. Sünnetle ilgili herşeyi doğru anlatmak ama doğru kelimeler seçmek önemlidir. Pipi kesecek yerine ucundaki deri çıkarılacak gibi kelimeler kullanın. Sünnet sonrası hediye vs motive edici olabilir. Evden gelirken muhakkak uyuşturucu krem sürüp gelin. Bu dönemde sünnette en büyük zorluk uyuşturucu iğneyi yapmaktır. Sünnet için perde konularak sünnet yapılmalı ısrarcı çocuklarda kesme kısmı hariç kısmen sünneti izletmek sakinleştirici olabilir. Yöntem olarak estetik kaygılar çok fazla değil ise dikişli yöntemler bu dönemde en uygunudur. Dikişsiz yapıştırma yöntemi de uygun pipili çocuklarda tercih edilebilir. Klipsli yöntemleri çok tercih etmesekte estetik beklentileri ön planda olan ailelere seçenek olarak sunuyoruz.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK

Doç. Dr. Engin Yılmaz 

 

SÜNNETTE ÇIKARILAN DERİ NE YAPILIR? SÜNNET DERİSİ NASIL SAKLANIR?

Bize ailelerin son zamanlarda en sık sordukları sorulardan birisi sünnet derisini ne yaptığımız sorusudur. Son zamanlarda medyada gündem olan sünnet derisinden elde edilen kök hücrelerin güzellik sektöründe kullanıldığı bilgisi bu soruların sebebi gibi duruyor. Öncelikle belirtmeliyim ki biz sünnet derisini olası spekülasyonlara engel olmak için mutlaka aileye veriyoruz nadiren eğer aile almak istmezse tıbbi atık olarak çöpe atıyoruz. Ama sünnet derisini ailelerin çeşitli sebeplerle çoğunlukla aldığını görüyoruz;

1. Bizim toplumumuzda sünnet derisine pilavlık muamelesi artık kanıksanmış bir espri haline dönüşmüştür. Çoğu aileler bu espriyi yaparak sünnet derisini dayısına halasına dedesine abisine vs götürmek için istemektedirler

2. Göbek bağı gibi bir kısım aile önemli bir yerin bahçesine sünnet derisini gömmek üzere almaktadırlar

3. Kök hücre kaynağı olarak sünnet derisini saklamakta makul bir seçenek gibi duruyor.  Bu amaçla sünnet derisini saklayan organize bir yapı henüz oluşturulmuş değildir. Ama  eksi (-) 196 derecelik azot tanklarında potansiyel kök hücreler saklanarak gelecekte ihtiyaç duyulduğunda kullanılması amaçlanmaktadır.

Daha detaylı bilgi ve sünnet randevusu almak için bize 05073192834 telefondan ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

 

Bugün sünnet yarın deniz olur mu?

Bugün sünnet yarın deniz olur mu?

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve cerrahi işlemlerden sonra yaranın epitelize olması yani yaranın kısmen kavuşması en erken 48 saatte olmaktadır. Yani başka bir deyişle yara ilk 48 saatte suya geçirgendir. Bu yüzden biz genellikle sünnetten en erken iki gün sonra banyoya izin veriyoruz. Ancak yinede bu kadar erken dönemde bile deniz veya havuz suyuna uzun süre maruz kalmak yarada maserasyon dediğimiz duruma ve yara iyileşmesinin zarar görmesine sebep olabilir. Biz deniz ve havuza en erken 2 hafta sonra  müsaade ediyoruz. Bu tamamen bizim yara iyileşmesini tehlikeye atmamak için yaptığımız bir sınırlamadır. Ayrıca bu gün sünnet yarın deniz sloganın geçerli ve objektif olmadığını bu konuda sünnet doktorunuzun  önerilerine uymanızı tavsiye ediyoruz..

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

Sünnet Hangi Mevsimde Yapılır? Sünnet Ne zaman Yapılmalıdır?

Sünnet ne zaman yapılır? Sünnetin mevsimi veya ayı var mı?

Sünnetin ne zaman yapılması gerektiği annelerin çok merak ettikleri bir durumdur. Çoğu zaman okul çağı çocuklarında yaz döneminde veya ara tatillerde sünnet tercih edilmesi çocukların okullarını aksatmaması açısından mantıklı ve uygundur. Ancak okul çağında olmayan çocuklarda sünnet için önerilen bir mevsim veya ay varmıdır sorusunun bilimsel bir cevabı yoktur. Ya da bu konuda bir çalışma yapılmamıştır. Ancak ailelerin bazılarında yaz mevsiminde sıcak havaların ve çocukların dışarıda oynamalarının sünnet sonrası enfeksiyona sebep olabileceği kaygısı nedeniyle yaz mevsimi dışında yaptırmayı tercih ettikleri görülmektedir. Bu bilimsel olarak çalışılmış bir konu değildir ancak bu tür kaygılar makul karşılanabilir ve bu çocukların diğer mevsimlerde sünneti planlanabilir. Bunun dışında yara iyileşmesinin sıcak (yaz) veya soğuk (kış) havalar ile ilişkisini açıklayan bir veri de yoktur. Özetlemek gerekirse sünnetin mevsimsel bir zamanı yoktur ancak hassas ailelerde onların kaygılarına uygun planlama yapılması uygun olacaktır.

Sizde daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın...

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

Hangi Sünnet Yöntemi?

Hangi Sünnet Yöntemi Daha iyi? En sağlıklı sünnet yöntemi hangisi?

Sünnet dünyada en eski ve en sık yapılan cerrahi işlemlerden birisidir. Tahminen 5-10 bin yıllık bir geçmişe sahip ve bir o kadar da sık yapılan sünnet ritüeli için pek çok yöntem tariflenmiştir. Zaman içinde teknolojik gelişmeler ile sünnet yöntemleri farklılıklar gösterse de sünnetin temeli olan sünnet derisinin çıkarılması, kanama kontrolünün sağlanması ve yara bütünlüğünün sağlanması prensipleri neredeyse her sünnet yönteminin ana hedefleri olmuştur. Bunlardan yola çıkarak ideal ve en sağlıklı sünnet yöntemini geliştirme çabası günümüzde de halen devam etmektedir. İdeal ve sağlıklı bir sünnet yönteminin temel özellikleri şunlar olmalıdır;

 1. Kolay ve çabuk uygulanabilen bir sünnet yöntemi olmalıdır 
 2. Mümkünse kullanılan sünnet yöntemi lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup yapılabilmelidir
 3. Çabuk yara iyileşmesi olan bir sünnet yöntemi olmalıdır (örneğin halk arasında lazerli sünnet yöntemi olarak bilinen ancak lazerle hiç ilgisi olmayan kızgın bir tel veya havya ile yapılan sünnet yönteminde sünnet derisi yakılarak kesildiği için yara iyileşmesi daha yavaş olmaktadır)
 4. Kanama, şişme, kızarıklık morarma gibi aileyi endişeye sevkeden sorunlar en az olmalıdır 
 5. Uygulanan sünnet yöntemi öncelikle penise(pipiye) zarar vermemelidir
 6. Ailelerinde de çok önemsediği gibi sünnet yönteminde ağrı acı kanama enfeksiyon riski en az olmalıdır
 7. Yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra sünnet yöntemine bağlı penisin (pipinin) görünümü mümkün olduğunca estetik olmalı ve yara izi çok az olmalıdır

Şimdi yukarıda saydığımız özellikleri gözönünde bulundurarak bir sınıflama yaparsak ideal bir sünnet yöntemi olarak  söyleyebileceğimiz bir yöntem yoktur. Her yöntemin artı ve eksileri vardır. Ailelere önerimiz şudur; bir sünnetten beklentiniz nedir onu açıkça ortaya koyun ve doktorunuza beklentilerinizi iletin. Şöyle ki, estetik görünüm ön plandaysa klipssiz veya klipsli dikişsiz yapıştırma sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Yara iyileşmesi hızlı olsun istiyorsanız "ki bizim tecrübelerimize göre aileler açısından en sağlıklı sünnet yöntemi için bu olmazsa olmazdır" dikişli veya yapıştırma yöntemleri tercih edin çünkü lazerli (havya veya sünnet koteri) yöntemle ve klipsli/klampli yöntemlerde yara iyileşmesi daha yavaş olmaktadır. Kanamadan korkuyorsanız klipsli/klampli veya lazerli (sünnet koteri veya havya) sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Ağrı acı az olsun istiyorsanız dikişli veya yapıştırma sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz klipsli/klampli veya lazerli yöntemlerde ağrı acı daha fazla olmaktadır. Pipinin sünnet öncesi yapısı da sünneti etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Gömük pipilerde ve sünnet derisinin ucu dar olan pipilerde dikişli sünnet yöntemleri tercih edilmelidir güzel yara iyileşmesi ve daha sorunsuz bir sünnet için en sağlıklı olanı budur. Aksi takdirde klipsli/klampli, yapıştırma ve lazerli (sünnet koteri veya havya) yapılırsa bu hastalarda pipi başı içeride hapsolmakta ve entrapped penis dediğimiz tekrar müdahale gerektirebilen bir komplikasyon ortaya çıkabilmektedir. 

Biz kliniğimizde bütün sünnet yöntemlerini yapıyoruz. Muayene sonrası ailelerin beklentisi ve çocuğun pipi yapısına en uygun ve en sağlıklı olan sünnet yöntemini öneriyoruz. Aileyle birlikte yöntemler üzerine tartıştıktan sonra seçtiğimiz yöntemi uyguluyoruz. Son olarak şu bilgiyi vurgulamakta fayda var en iyi veya en sağlıklı sünnet yöntemi pipi için en uygun olan ve en az sorunla iyileşen sünnet yöntemidir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için 05073192834 nolu telden bize ulaşabilirsiniz

Sağlıcakla kalın...

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

Sünnet Klinik/ İstanbul 

Evde Sünnet Olur Mu?

Evde Sünnet Olur mu?

Sünnet cerrahi bir işlemdir ve uygun sterilite şartları oluşturulmuş ortamlarda yapılmalıdır. Bu yüzden sünnet için özel olarak hazırlanmış cerrahi aletler ve uygun bir ortam hazırlanmalıdır. Ayrıca çocukların olası ilaç allerjisi veya diğer acil durumlarda sağlığının koruması herşeyden çok daha fazla önem arz etmektedir. Tüm bunlar düşünüldüğünde sünnetin evde yapılması için şartların zorlanması doğru değildir. Kanama ilaç reaksiyonu ve diğer olası acil durumlar göz önüne alındığında sünnetin evde yapılması sakıncalı olabilir. Bize gelen ısrarcı taleplere ve astronomik fiyat tekliflerine rağmen evde sünnet taleplerine sıcak bakmıyoruz. Sağlık hizmetinin yeterince sunulamadığı yıllarda hekim dışı sünnet uygulayıcılarının ev ev mahalle mahalle dolaşarak sünnet yaptıkları ve bu sünnetlerin birçoğunun da başarılı olduğu somut bir gerçektir. Ancak küçük oranda bir grup çocuğunda evde sünnet ile ilgili geçmiş tecrübeleri facia olarak nitelendirilebilecek sonuçlar doğurmuştur. Ne yazık ki günümüzde hala yetki belgesi veya hekim diploması olmayan kişilerin evde yaptığı sünnetlerin komplikasyonlarının pek çok aileyi mağdur ettiğini görmekteyiz. Ailelere önerimiz sünneti yaptırdıktan sonra bakım aşamasında doğabilecek sorunlarda sünnet doktorunuz ile 7/24 iletişim kurabileceğinizi ve soruna müdahale için ne tür önlemler alındığını ve nasıl müdahale edileceğini sorgulayın ve teyit edin. Bize sosyal medyadan ulaşan ailelerin çoğu sünnet sonrası sünneti yapan kişiye ulaşamadıkları için karşılaştıkları sünnet komplikasyonları nedeniyle bizden yardım talep eden ailelerdir. Çoğunlukla bu tür taleplere olumlu yanıt vermemiz mümkün olamıyor. Ancak evde sünnetin tek istisnası yatalak evden dışarı çıkması mümkün olmayan veya cihaza bağımlı çocuklarda gerekli şartları sağlayıp sünneti evde yapmak mümkündür.

Daha detayli bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Sünnet Klinik/İstanbul

 

İdeal Sünnet Yaşı Nedir?

Sünnetin ideal yaşı nedir?

Sünnet kaç yaşında yapılır?

Çocuklarda ideal sünnet yaşı ile ilgili fikirbirliği yoktur. İnternet ve sosyal medyada pek çok hekimin söylediğinin aksine 2-6 yaş arasında sünnet yapılması ile ilgili çekinceler bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Dolayısıyla bu dönemde sünnet yapılmasını yasaklayıcı kesinlikle yapılmamalıdır gibi söylemler bilimsel açıklamalar değildir. Sünnetin ideal yaş olarak yapılabileceği bilimsel olarak kanıtlanmış bir dönem olmamakla birlikte biz yenidoğan döneminde sünneti öneriyoruz.  Bu dönemi kaçıranlar için ilk 2 yaşta yaptırmalarını tavsiye edebiliriz. 2-6 yaş arasında sünnet ile ilgili çekinceler olmasına rağmen uygun koşullarda bu yaş grubunda çocuklar bile lokal anestezi ile kolaylıkla sünnet edilebilmektedir. Bizim deniyimlerimiz neticesinde önerimiz sünnetin eğer lokal anestezi ile yapılacaksa erken yaşta 2 yaş altında yapılmasıdır.  Ama bu bir tavsiyedir. Bu tavsiye daha sonra yani 2 yaşından sonra sünnetin genel anestezi ile yapılması gerektiği anlamına gelmez. Bu dönemde de lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup anne baba yanında uygun ortamda  sünnet kolaylıkla lokal anestezi ile yapılabilir. Bizim tecrübemiz çocuk büyüdükçe sünnet zorlaşıyor. Yani 7 yaş üzerindeki çocuklarda sünnet kaygısı çok daha fazla olmaktadır. Bu nedenle sünnetin erken yaşlarda yapılmasının daha doğru ve tavsiye edilebilir olduğuna inanıyoruz.

 

 

Daha detaylı bilgi ve randevu için 05347958423 nolu telden bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

Sünnet Doktoru Mu? Sünnetçi mi?

Sünneti Hangi Doktor Yapar? Sünnet Doktorluğu hangi branşların işidir?

Sünneti ülkemizde pekçok branştan hekim yapmaktadır. Ancak doğrusu penis cerrahisi temel eğitiminin bir parçası olan Çocuk Cerrahları ve Çocuk Ürologları tarafından yapılmasıdır. Geçmiş yıllarda ülkemizde sağlık personeli  eksiği nedeniyle abdallar, berberler vs gibi sağlık personeli olmayan kişiler  tarafından yapılan  sünnet işlemi  yıllar içinde sağlık personeli ve sıhhiyeler tarafından sünnetçi ünvanıyla yapılmaya başlanmıştır. Uzun yıllar yine hekim eksikliği nedeniyle bu sünnetçiler tarafindan ülkemizde pekçok çocuğun sünnet işlemi başarı ile yapılmıştır. Son yıllarda ilgili yasa ile hekim dışı yani doktor olmayan kişilerin sünnet doktoru olarak hizmet vermesi yasaklanmıştır. Halen bu yasağa rağmen istanbul gibi büyük bir metropolde bile sünnetçi (sünnet doktoru olmayan) ünvanıyla sağlık bakanlığının yetersiz denetimi vs gibi sebeplerle hizmet veren şahıslar bulunmaktadır. Merdivenaltı bu tür kurumlara itibar edilmemelidir. Bu tür kişilerce yanlış yapılmış sünnet nedeniyle zarar görmüş pek cok çocuğa tarafımızca düzeltme ameliyatları yapılmıştır. Genellikle sınırlı bütçeye sahip aileler tarafından ucuz sünnetçi olarak tercih edilmekte ancak bunun sonucunda ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Ailelere tavsiyemiz kurumsal ve sünnet konusunda  tecrübeli çocuk cerrahları ve çocuk ürologlarını sünnet doktoru olarak seçmelerinin kendi menfaatlerine olacağını bilmeleridir.

 

Randevu için bize 05073192834 nolu telden 7/24 ulaşabilirsiniz

Sağlıcakla kalın...

SÜNNET KLİNİK 

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı

 

 

Neden Biz?

NEDEN BİZİ TERCİH ETMELİSİNİZ? 

 • Sünnet işlemi çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi uzmani Doç.Dr.Engin Yılmaz tarafından profesyonel olarak yapılmaktadır

 

 • Tüm yaş guruplarında bebek ve çocuklara lokal anestezi ile yani narkozsuz sünnet yapılabilmektedir

 

 • Gerekli görülen hastalarda veya ailenin isteğine bağlı olarak hastane ortamında genel anestezi veya sedasyon uygulanabilmektedir

 

 • Sünnet öncesi isteyen ailelerle ön görüşme ücretsiz yapılmakta ve çocuğunuz için en uygun yöntem belirlenmektedir

 

 • Standart sünnet yöntemi olarak kanamasız, klipssiz, pansumansız, yapıştırma yöntemiyle dikişsiz estetik sünnet yöntemi uygulamaktadır

 

 • Ancak gerekli görülen hastalara diğer yöntemler (dikişli, koterli veya klipsli sünnet) de uygulanabilmektedir

 

 • Sünnet için oluşturulmuş özel klinikte ailelerin resim ve video çekimine izin verilen bir ortamda sünnet yapılmaktadır

 

 • Sünnet için oluşturulan ortamda ailelerin bulunmasına izin verilmesinin yanında ayrıca enfeksiyon oluşmaması için sterilite şartlarına titizlikle uyulmaktadır

 

 • Sünnet öncesi ve sonrası doktorunuzla daima iletişim kurabilmeniz mümkündür

 

 • Sünnet fiyatları sünnet yöntemine ve anestezi gerekliliğine göre değişebilmekle birlikte her bütçeye uygundur

 

 • Sünnet şehit çocuklarına ücretsiz yapılmaktadır

 

 • Sağlık personeli, polis, asker ve gazi çocuklarına indirim uygulanmaktadır

 

 • Kardeş indirimi uygulanmaktadır

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ