Çocuklarda ve Ergenlerde Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı

Günümüzde obesiteye ve hareketsizliğe bağlı olarak çocuklarda ve ergenlerde safra kesesi taşları daha sık görülmektedir. Bunun dışında bazı metabolik hastalıklar, hematolojik hastalıklar ve bazı ilaçlara bağlı safra kesesi taşları ve buna bağlı safra kesesinde sorunlar oluşabilmektedir. Çocuk ve ergenlerde safra kesesi taşlarına bağlı sorunlar nedeniyle veya biliyer diskinezi denen karın ağrısı ile bulgu veren bir hastalık grubunda da safra kesesinin alınması gerekebilmektedir. Bu durumda safra kesesinin erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda ve ergenlerde laparoskopik yöntemle çıkarılması mümkündür.

 Laparoskopik Kolesistektomi nasıl yapılır?

Çocuklarda ve ergenlerde safra kesesinin laparoskopik ameliyatı ergenlere benzerdir. Göbekten açılan tek bir delikten (single site laparoskopik) veya geleneksel laparoskopik yöntemle (göbek dışında karında 2 veya 3 adet 5-6 mmlik delikler açılarak yapılır) safra kesesinin çıkarılması mümkündür. Bu ameliyatların avantajı yara izini en aza  indirmek ve ameliyat sonrası günlük yaşama dönmeyi hızlandırmaktır. Yara izi ile ilgili avantajını düşünürsek ergenlerde bu durumun psikolojik etkileri yadsınamaz.  

Ameliyat öncesi hazırlık nasıl olmalıdır?

Laparoskopik safra kesesi ameliyatları öncesi çocuklarda ve ergenlerde bazı kan tetkiklerinin yapılması gerekebilir. Bu nedenle ameliyattan en az bir gün önce bu tetkiklerin sonuçlarının değerlendirilmesi ve anesteziyi verecek anestezi uzmanının ameliyat oncesi ön muayene yapması uygun olacaktır.  Ameliyat öncesi oruç gibi en az 6 saat açlık gerekmektedir. Evden çıkmadan göbek içi temizliği, kıllı çocuklarda karın bölgesinin tamamen tıraşlanması ve duş alınarak gelinmesi gerekir. Hastaneye amelliyattan en az 2-3 saat önce gelinmelidir. Çok heyecanlı ve kaygı duyan çocuklarda premedikasyon denen ameliyat öncesi sakinleştirici  ilaçlar verilmesi gerekebilir.

Ameliyat süreci ve sonrası nasıl oluyor?

Ameliyat yaklasik 1 saat civarında sürecektir. Bu süre bazen uzayabilir.

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı sonrası eğer enfeksiyon veya komplikasyon gelişmemişse ertesi gün beslenmede de sorun yoksa çocuk taburcu edilip ayaktan takip edilir.  Günlük aktiviteleri ertesi gün yapabilir.

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ