ÇOCUK VE ERGENLERDE JİNEKOMASTİ

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti, erkek çocuklarda memelerin normalden daha fazla büyümesidir.

Jinekomasti nedenleri nelerdir?

Jinekomastinin çok fazla nedeni vardır; bunlardan ergenlik döneminde ani olarak ve hormonların artması sonucunda erkek çocukların memelerinde büyüme ve hassasiyet oluşur, çoğu zaman bu memeler ergenlik sonrası küçülür, ancak bazı çocuklarda bu memeler küçülmez ve çocuğa görüntü açısından ve hatta psikolojik açıdan da rahatsızlık verir, bazı hastalıklar ve kullanılan bazı ilaçlar, aşırı alkol kullanımı veya aşırı kilo alımı da jinekomastiye sebep olabilir. Ancak jinekomastinin gerçek sebebi çoğu zaman bilinmez.

Jinekomasti nasıl ameliyat edilir?
Jinekomasti düzeltilmesi, memenin oluştuğu dokuya göre gerçek meme dokusu (gerçek jinekomasti), yağ dokusu (psödojinekomasti) veya ikisinin karışımı olmasından dolayı ameliyat süreleri değişebilir.
Kesi ile yapılan cerrahi yöntemde gerçek meme dokusundan oluşan (glandüler doku) ve liposuction yöntemiyle çözülmeyecek durumlarda kullanılır, bu yöntemde meme ucu etrafından bir kesi yapılarak uygulanır, bu kesi meme ucunun koyu renk bölgesiyle açık renk bölgesinin buluştuğu bölgede yapıldığı nedeniyle bu iz çok rahatsız etmez.
Liposuction yönteminde ise İz bırakmamak için özel kanüller kullanılarak meme dokusu ve yağ dokusu alınır.
Çocuk ve adolesan dönem hastalarda genellikle cerrahi yöntem tercih edilmektedir.

Ameliyat süreci ve sonrası nasıl olmaktadır?
Ameliyat genel anestezi altında tercih edilen yönteme göre 1-2 saat sürmektedir. Hastanın genellikle bir gece hastanede kalması tercih edilir, ertesi gün hasta taburcu olur, her iki yöntemde de ameliyat sonrası hasta özel bandaj kullanır, bu 3-6 hafta kadar kullanılır.
Hastanın ağırlık kaldırması veya ağır kol hareketlerinin 2-4 hafta ( uygulanan yönteme göre), yapmaması tercih edilir, ancak normal hareketler ve günlük aktivitelerini en geç bir hafta sonra rahatlıkla yapabilir ve hastanın normal günlük hayatına 3 gün içinde tekrar dönebilir.

 

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Doç.Dr.Engin YILMAZ

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ