Hangi Sünnet Yöntemi Daha iyi? En sağlıklı sünnet yöntemi hangisi?

Sünnet dünyada en eski ve en sık yapılan cerrahi işlemlerden birisidir. Tahminen 5-10 bin yıllık bir geçmişe sahip ve bir o kadar da sık yapılan sünnet ritüeli için pek çok yöntem tariflenmiştir. Zaman içinde teknolojik gelişmeler ile sünnet yöntemleri farklılıklar gösterse de sünnetin temeli olan sünnet derisinin çıkarılması, kanama kontrolünün sağlanması ve yara bütünlüğünün sağlanması prensipleri neredeyse her sünnet yönteminin ana hedefleri olmuştur. Bunlardan yola çıkarak ideal ve en sağlıklı sünnet yöntemini geliştirme çabası günümüzde de halen devam etmektedir. İdeal ve sağlıklı bir sünnet yönteminin temel özellikleri şunlar olmalıdır;

  1. Kolay ve çabuk uygulanabilen bir sünnet yöntemi olmalıdır 
  2. Mümkünse kullanılan sünnet yöntemi lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup yapılabilmelidir
  3. Çabuk yara iyileşmesi olan bir sünnet yöntemi olmalıdır (örneğin halk arasında lazerli sünnet yöntemi olarak bilinen ancak lazerle hiç ilgisi olmayan kızgın bir tel veya havya ile yapılan sünnet yönteminde sünnet derisi yakılarak kesildiği için yara iyileşmesi daha yavaş olmaktadır)
  4. Kanama, şişme, kızarıklık morarma gibi aileyi endişeye sevkeden sorunlar en az olmalıdır 
  5. Uygulanan sünnet yöntemi öncelikle penise(pipiye) zarar vermemelidir
  6. Ailelerinde de çok önemsediği gibi sünnet yönteminde ağrı acı kanama enfeksiyon riski en az olmalıdır
  7. Yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra sünnet yöntemine bağlı penisin (pipinin) görünümü mümkün olduğunca estetik olmalı ve yara izi çok az olmalıdır

Şimdi yukarıda saydığımız özellikleri gözönünde bulundurarak bir sınıflama yaparsak ideal bir sünnet yöntemi olarak  söyleyebileceğimiz bir yöntem yoktur. Her yöntemin artı ve eksileri vardır. Ailelere önerimiz şudur; bir sünnetten beklentiniz nedir onu açıkça ortaya koyun ve doktorunuza beklentilerinizi iletin. Şöyle ki, estetik görünüm ön plandaysa klipssiz veya klipsli dikişsiz yapıştırma sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Yara iyileşmesi hızlı olsun istiyorsanız "ki bizim tecrübelerimize göre aileler açısından en sağlıklı sünnet yöntemi için bu olmazsa olmazdır" dikişli veya yapıştırma yöntemleri tercih edin çünkü lazerli (havya veya sünnet koteri) yöntemle ve klipsli/klampli yöntemlerde yara iyileşmesi daha yavaş olmaktadır. Kanamadan korkuyorsanız klipsli/klampli veya lazerli (sünnet koteri veya havya) sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Ağrı acı az olsun istiyorsanız dikişli veya yapıştırma sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz klipsli/klampli veya lazerli yöntemlerde ağrı acı daha fazla olmaktadır. Pipinin sünnet öncesi yapısı da sünneti etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Gömük pipilerde ve sünnet derisinin ucu dar olan pipilerde dikişli sünnet yöntemleri tercih edilmelidir güzel yara iyileşmesi ve daha sorunsuz bir sünnet için en sağlıklı olanı budur. Aksi takdirde klipsli/klampli, yapıştırma ve lazerli (sünnet koteri veya havya) yapılırsa bu hastalarda pipi başı içeride hapsolmakta ve entrapped penis dediğimiz tekrar müdahale gerektirebilen bir komplikasyon ortaya çıkabilmektedir. 

Biz kliniğimizde bütün sünnet yöntemlerini yapıyoruz. Muayene sonrası ailelerin beklentisi ve çocuğun pipi yapısına en uygun ve en sağlıklı olan sünnet yöntemini öneriyoruz. Aileyle birlikte yöntemler üzerine tartıştıktan sonra seçtiğimiz yöntemi uyguluyoruz. Son olarak şu bilgiyi vurgulamakta fayda var en iyi veya en sağlıklı sünnet yöntemi pipi için en uygun olan ve en az sorunla iyileşen sünnet yöntemidir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için 05073192834 nolu telden bize ulaşabilirsiniz

Sağlıcakla kalın...

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

Sünnet Klinik/ İstanbul 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ