Hangi Sünnet Yöntemi ?

Sünnet dünyada en eski ve en sık yapılan cerrahi işlemlerden birisidir. Tahminen 5-10 bin yıllık bir geçmişe sahip ve bir o kadar da sık yapılan sünnet ritüeli için pek çok yöntem tariflenmiştir. Zaman içinde teknolojik gelişmeler ile sünnet yöntemleri farklılıklar gösterse de sünnetin temeli olan sünnet derisinin çıkarılması, kanama kontrolünün sağlanması ve yara bütünlüğünün sağlanması prensipleri neredeyse her sünnet yönteminin ana hedefleri olmustur. Bunlardan yola çıkarak ideal bir sünnet yöntemi  geliştirme çabası günümüzde de halen devam etmektedir. İdeal bir sünnet yönteminin temel özellikleri şunlar olmalıdır;

  1. Kolay ve çabuk uygulanabilen bir sünnet yöntemi olmalıdır 
  2. Mümkünse kullanılan sünnet yöntemi lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup yapılabilmelidir
  3. Çabuk yara iyileşmesi olan bir sünnet yöntemi olmalıdır (örneğin halk arasında lazerli sünnet yöntemi olarak bilinen ancak lazerle hiç ilgisi olmayan kızgın bir tel veya havya ile yapılan sünnet yönteminde sünnet derisi yakılarak kesildiği için yara iyileşmesi daha yavaş olmaktadır)
  4. Kanama, şişme, kızarıklık morarma gibi aileyi endişeye sevkeden sorunlar en az olmalıdır 
  5. Uygulanan sünnet yöntemi öncelikle penise(pipiye) zarar vermemelidir
  6. Ailelerinde de çok önemsediği gibi sünnet yönteminde ağrı acı kanama enfeksiyon riski en az olmalıdır
  7. Yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra sünnet yöntemine bağlı penisin (pipinin) görünümü mümkün olduğunca estetik olmalı ve yara izi çok az olmalıdır

Şimdi yukarıda saydığımız özellikleri gözönünde bulundurarak bir sınıflama yaparsak ideal bir sünnet yöntemi olarak  söyleyebileceğimiz bir yöntem yoktur. Her yöntemin artı ve eksileri vardır. Ailelere önerimiz şudur bir sünnetten beklentiniz nedir onu açıkça ortaya koyun ve doktorunuza beklentilerinizi iletin. Şöyle ki estetik görünüm ön plandaysa klipssiz veya klipsli dikişsiz yapıştırma sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Yara iyileşmesi hızlı olsun istiyorsanız dikişli veya yapıştırma yöntemleri tercih edin çünkü lazerli (havya veya sünnet koteri) yöntemle ve klipsli/klampli yöntemlerde yara iyileşmesi daha yavaş olmaktadır. Kanamadan korkuyorsanız klipsli/klampli veya lazerli (sünnet koteri veya havya) sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Ağrı acı az olsun istiyorsanız dikişli veya yapıştırma sünnet yöntemlerini tercih edebilirsiniz klipsli/klampli veya lazerli yöntemlerde ağrı acı daha fazla olmaktadır. Pipinin sünnet öncesi yapısı da sünneti etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Gömük pipilerde ve sünnet derisinin ucu dar olan pipilerde dikişli sünnet yöntemleri tercih edilmelidir. Aksi takdirde klipsli/klampli, yapıştırma ve lazerli (sünnet koteri veya havya) yapılırsa bu hastalarda pipi başı içeride hapsolmakta ve entrapped penis dediğimiz tekrar müdahale gerektirebilen bir komplikasyon ortaya çıkabilmektedir. 

Biz kliniğimizde bütün yöntemleri yapıyoruz ve ailelerin beklentisi ve çocuğun pipi yapısına en uygun yöntemi öneriyoruz. Birlikte tartıştıktan sonra seçtiğimiz yöntemi uyguluyoruz. 

Daha detaylı bilgi ve randevu için 05073192834 nolu telden bize ulaşabilirsiniz

Sağlıcakla kalın...

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Sünnet Klinik/ İstanbul 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi