Genel Anesteziyle (Narkozlu) Sünnet

Sünnet cerrahi bir işlemdir. Pek çok cerrahi işlem anestezi sayesinde ağrısız sızısız tamamen bayıltarak yapılabilmektedir. Sünnette diğer cerrahi işlemler gibi çocuk tamamen bayıltarak genel anestezi altında yapılabilir.

Diğer ameliyatlarda olduğu gibi sünnet olacak çocuk veya bebek sünnet işlemi öncesinde bazı testlerden geçirilir. Bu testlerle kanın pıhtılaşma özelliği ve genel anestezi işleminin riskini belirlemek üzere bazı diğer kan tetkikleri yapılır. Günümüzde ayrıca covid tetkikleri de buna eklenmektedir.

Ancak sadece bu hazırlık dönemi bile çocuk için fazlasıyla travmatik olabilmektedir.

Bu işlemler yapıldıktan sonra anestezi doktoru tarafından sünnet öncesi anestezi riskinin değerlendirilmesi yapılır ve sünnet çocuğunun en az 4-6 saat aç ve susuz kalması istenir (bu dönem küçük çocuklarda ve bebeklerde yeterince zor ve travmatiktir).

Daha sonra sünnet saati geldiğinde çok stresli çocuklarda kaygıyı azaltmak için sedasyon (sakinleştirici) ilaçlar verilerek anestezi öncesi çocuğun ameliyathaneye alınırken anne babadan ayrılma anksiyetesi (huzursuzluğu ve korkusu) önlenmeye çalışılıyor ki bu noktada şunu söylemek yerinde olacaktır belkide anne babaya da bu ilaçlardan vermek doğru olabilir. Çünkü onlarında bu aşamada yaşadıkları stres ve endişe bazen başedilemeyecek kadar fazla olabiliyor.

Çocuk ameliyathaneye alındıktan sonra hızla ameliyat masasına alınır ve anestezi doktorları tarafından uyutulur. Sünnet işlemi yapılan yönteme göre 5-30 dk arasında olabilir. Bu süre penisi anomalili olan çocuklarda (gömük penis, kilolu obez çocuklar, revizyon sünnet vs) uzayabilir.

Sünnet işlemi bittikten sonra biz genellikle pipi köküne bir süre (3 saat) ağrıyı azaltmak için uyuşturucu ilaçlardan yapıyoruz.

Sonrasında çocuk uyandırıldır ve uyanma odasına alınır bu dönemde çocuk biraz ajite ve ağlıyor olabilir bu endişe edecek bir durum değildir yaklaşık 30-45 dakika içinde çocuk yeniden uyuyacak ve sonrasında uyandığında artık normal olacaktır bundan sonra çocuk önce sıvılarla olmak üzere beslenmeye başlanabilir. Bu sırada çocuklara ya kas içine ya da damar yoluyla ayrıca olası ağrıları azaltmak için ağrı kesici ilaçlar verilir.

Daha sonra bir problem yoksa ve komplikasyon gelişmemişse aileye gerekli öneriler yapılarak sünnet çocuğu taburcu edilir.

Bu genel anestezi ile sünnet prosedürü yaklaşık 4-6 saat sürecektir. Sonrasında takip ve bakımı lokal anestezili sünnet ile benzer olacaktır.

Biz prosedürün uzun ve sünnet için gereksiz maliyet oluşturması sebebiyle genel anestezi ile sünneti önermiyoruz. Ancak ailelerin tercihi veya tıbbi zorunluluk olan (örneğin kasık fıtığı ameliyatı, inmemiş testis ameliyatı gibi ameliyatlara ek olarak ailenin sünnet talebi de varsa) durumlarda genel anestezi ile sünneti çevremizde bulunan A plus hastanelerde güvenle yapıyoruz.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın..

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ