ESTETİK SÜNNET 

Günümüzde insan vücudunun her alanına yapılan estetik operasyonlar gün geçtikçe daha fazla talep görmekte ve hayatlarımıza etkisi belirgin şekilde artmaktadır. Haliyle sünnet gibi hem çok yapılan hem de önemli bir organa yapılan cerrahi müdahalenin de bu furyanın dışında kalması düşünülemezdi.  Her alanda olduğu gibi bireylerin, anne ve babaların da beklenti ve taleplerinin artmasıyla sünnet uygulayıcıları da estetik açıdan görüntüsü daha muntazam ve daha estetik sünnetler yapmaya mecbur kalmışlardır. Neticede de estetik sünnet diye bir kavram ortaya çıkmıştır. Birçok okuyucunun hemen pipinin de estetiğimi olur dediğini duyar gibiyim. Ancak realite bu, bizim de tespitimiz şudur ki, aileler ya da erişkin bireyler sünnet yaptırırken en çok estetik kaygılarla soru soruyorlar. Haliyle bizim de bu konuda biraz bilgi vermemiz gerekli oldu 

Estetik sünnet, sünnet sonrası hem sünnet uygulayıcısı hem de birey veya çocukların aileleri tarafından beğenilen ve onları yapılan işlem neticesinde mutlu eden sünnet olarak tanımlanabilir. Çünkü işin içine estetik girince haliyle bireysel taleplerin ve zevklerin farklı olacağını kestirmek güç değil. Ama evrensel bir estetik kavramı varsa bu sünnet için şu özellikleri içermelidir;

1. Penis başı ereksiyon olmadan dışarıda olmalı (Ama bu obez, gömük pipili, kasık bölgesi yağlı ve pipi kökü cilde yeterince tutunamamış çocuklarda her zaman mümkün olamayacaktır)

2. Penis mukozası (sünnet sonrası pipi başına daha yakın, kılsız ve pembemsi daha açık renkte olan deri) kısa bırakılmalıdır (pipi boyutuna göre değişir 2-10mm)

3. Pipi derisi orantılı kesilmeli ve hafif gevşek bırakılmalıdır

4. Frenilum denilen idrar deliğinden pipi başının alt kısmına pipi şaftına uzanan perdemsi yapı mümkünse korunmalıdır 

5. Mümkün olduğunca düz ince bir çizgi şeklinde yara izi kalmalıdır (düzgün kesilmemiş ve dikişli sünnetlerde bu çoğu zaman mümkün olmaz)

6. Mümkün olduğunca düz ve düzgün bir pipi görünümü elde edilmelidir 

7. Pipi deliği pipi başı ucunda ve rahat idrar çıkışı için yeterli genişlikte kalmalıdır

8. Rafe denilen pipiyi alt kısmında ikiye ayıran ve torbaya uzanan çizgi mümkünse tam penisin ortasından freniluma ulaşmalıdır (*bazı çocuklarda Rafe çifttir ve düzgün seyretmez bu çocuklarda Rafe düz bırakılamayabilir)

Sonuç olarak tüm bunlar ideal bir sünnet için arzulansa da hepsi her çocukta mümkün olmaz. Ancak ailenin ve hekimin görsel olarak tatmin olduğu her sünnet estetik açıdan başarılı bir sünnettir.

Bu resimlerde üç farklı sünnet orneği verilmiştir. Her üç sünnet görünüş olarak farklı olsada estetik açıdan başarılı sayılabilir. Fakat ilk sünnet resmi ideal estetik sünnet sayılabilecek kriterlere en uygunudur. Bu resimler ailelere örnek gösterebilmek için farklı seçilmiştir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK

Doç.Dr.Engin Yılmaz

Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ