Yetişkin (Erişkin) Sünneti

Yetiskin sünneti bilgi ve randevu icin doktorunuz Doç.Dr.Engin Yılmaz ile doğrudan 05057277761 telden iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede gizlilik korunacaktır. Hastane ortamına girmeden sünnet mümkündür. 

Lokal Anesteziyle (Narkozsuz) Yetişkin Sünneti

Çocukluk döneminde sünnet olmamış veya olamamış erişkinler belli bir yaşa gelince toplum baskısıyla ya da sosyal, psikolojik veya dinsel nedenlerle sünnet olma ihtiyacı hissederler. Bu sebeple zaman zaman erişkin bireylerde sünneti talebiyle bize başvurabilmektedir. Kişiler çoğunlukla durumu anlatmakta ve sünnet taleplerini dile getirmekte zorlanmaktadırlar. Ayrıca sünnet olmamış yetişkinler bu durumlarından rahatsız oldukları için genellikle sünnet olmadıklarını yakınlarından hatta eşlerinden bile saklayabilmektedirler. Dolayısıyla sünnet esnasında da yanlarında kimsenin olmamasını hatta sünnet olduktan sonra da durumun bilinmesini istemezler. Bu yüzden erişkin sünneti kliniğimizde kimsenin bulunmadığı, gizliliğin korunduğu ve bireyin kendisini rahat hissedeceği bir ortamda yapılır ve sünnet sırasında doktordan başka kimse ile muhatap olmazsınız.

Erişkin bireylerde sünnet öncesinde kaygı çok fazladır. Bu yüzden sünnetten önce bireylerin işlem ve sonrası ile ilgili soruları detaylı konuşularak psikolojik olarak rahatlamaları sağlanır.Bu psikolojik rahatlamadan sonra erişkinlerin sünneti çocuk sünnetinden çok daha kolay ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle daha kolay iletişim kurulabildiğinden erişkinlere sünnetin detayları ve sünnet sonrası bakım kolayca anlatılabilir. Erişkinlerde sünnet derisi, penis gelişimini tamamlamış olduğu için doğal olarak daha geri çekilmiştir. Bu yüzden sünnet derisinin çocuklara göre az bir kısmı çıkarılmaktadır. Dolayısıyla küçük bir cerrahi müdahale yapılması yeterli olmaktadır. Ağrı hissi penis uyuşturulduktan sonra kesinlikle olmaz. Sünnetten sonra kişi pantolonunu giyebilir ve normal yaşamına döner. Ancak eşofman gibi geniş kıyafetlerle gelmeleri önerilir. Bireyler ertesi gün işine gidebilir isterse işinden geri kalmaz. Sünnetten sonra yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra cinsel hayatında da hiç bir değişiklik olmaz. Ertesi gün pantolonunu giyip işine gitmesi sünnet yapıldığının bilinmesini istemeyen erişkin için önemlidir.

Erişkin sünnetinde uyuşturma (lokal anestezi) nasıl yapılır?

Erişkinlerde sünnet öncesi pipi lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlem iğne ile yapılır ancak iğneden korkan hastalarda bölgenin uyuşturucu krem veya soğuk sprey ile iğne öncesi hazırlanması mümkündür. Bu uyuşmanın etkisi 10 dk içinde başlar ve 3 saat boyunca pipi tamamen uyuşuk kalır. Sünnet islemi yaklaşık 30 dk sürer. Yetişkinlerde sünnet araç sürmeye engel değildir. Bu nedenle erişkinler hem gizlilik hemde ulaşım kolaylığı açısından rahatlıkla sünnet için yalnız ve kendi araçları ile kliniğimize gelebilirler. Sünnet işlemi yapıldıktan sonra rahatlıkla kendi araçlarını kullanarak evlerine dönebilirler. 

Erişkin sünneti nasıl yapılır?

Erişkinlerde sünnet klasik cerrahi yöntemle sünnet derisinin çıkarılması ve kanama kontrolü yapıldıktan sonra deri ve mukozanın eriyen dikişlerle yaklaştırıp sünnetin sonlandırılması şeklinde yapılır. Klipsli veya klampli yöntemler erişkinlerde çok ağrılı ve geç iyileşmesi nedeniyle yapılmamalıdır. Klampli(klipsli) yöntemde erişkinlerde  ereksiyon hem ağrıya sebep olmakta hemde yara iyileşmesini geciktirmektedir bu nedenle biz tercih etmiyoruz. Biz erişkinlerde klasik cerrahi yöntemle sünnet yapıyoruz ve hasta memnuniyetimiz oldukça iyidir. Sünnet ücretlerimiz de oldukça uygundur. 2023 yılı için belirlenen ücretimiz lokal anestezi ile 8500₺ olarak belirlenmiştir.

Erişkin sünneti sonrası bakım nasıl yapılır?

Erişkinlerin sünneti için ayrıca refakatçi gerekmez bu sayede gizlilik sağlayabilirsiniz. Sünnetten sonra size gerekli ilaçlar ayrıntılı tarif edilecektir. İlk gün ağrı kesici önerilir sonraki günler ihtiyaç duymazsanız ağrı kesici gerekmez. İlk iki gün sargı kendisi düşmezse açılmaz. 48 saat sonra ılık duş sonrası pansuman açılır ve lokal antibiyotikli kremler sürülür. Kremin 3-4 gün günde 2 kez sürülmesi yeterlidir. Dikişler 3-6 haftada kendiliğinden eriyecektir. İyileşme ilk 2-3 haftada tamamlansa da bazen 4 haftayı bulabilir. Sebebi erişkinlerde sabah ereksiyonu ile bazen dikişler gerilerek açılabilir. Bu durumda iyileşme süreci uzayacaktır. Sünnet sonrası şişlik ve yara yarine hafif kızarıklık normaldir. Ancak artan kızarıklık ve şişlik hassasiyette artış durumunda enfeksiyon açısından yeniden değerlendirmek yerinde olacaktır. Normal şartlarda kliniğimizde sterilite şartlarına uyulduğu için enfeksiyon riski çok düşüktür. Ancak kişisel hijyen önemlidir. Günlük iç çamaşırı değiştirmek, pamuklu nemi alan iç çamaşırları tercih etmek, 48 saat sonrasında suda uzun süre kalmadan köpüklü günlük duş almak önemlidir. 1 ay cinsel ilişkiden uzak durulması hatta cinsel uyaranlardan (Film ve görsel vb) uzak durulması önerilir, yani mümkün olduğu kadar ereksiyon istenmez. 1 aydan sonra kondom ile ilişkiye müsade edilir. 2 aydan sonra ise kondomsuz ilişki mümkündür. 

Erişkin sünnetinin faydaları?

  • Hijyen açısından çok faydalıdır. Sünnet derisi içinde gizlenen mikroplar kolaylıkla ürerler koku ve enfeksiyona sebep olurlar. Sünnet sonrası sünnet derisi yeterince çıkarılmışsa hijyen sorunu artık yaşanmaz.
  • Erişkin sünneti olan kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri daha az görülmektedir
  • Penis kanseri oranını azalttığı bilinmektedir
  • Sünnetli bireylerde HIV ve Hepatit gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma oranı düşmektedir.
  • Sünnet derisi dar olan bireylerde ağrılı ereksiyon olabilir. Bunun sebebi sünnet derisinin dar olması sebebiyle pipi başının dışarıya çıkmakta zorlanmasıdır. Doğuştan olan sünnet derisi darlıklarına fimozis halk arasında bitiklik te denmektedir. Sonradan kazanılmış sünnet derisinde darlık durumuna ise Balanitis Kserotika Obliterans (BKO) denmektedir. Bu tür sorunların en etkili çözümü sünnettir.
  • Sık sünnet derisi iltihabı geçiren Postitli bireylerde en etkili çözüm sünnettir.
  • Yaygın sünnet yapılan toplumlarda sünnetsiz olmak bireylerde ciddi bir özgüven ve psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Bu tür bireylerin toplumdan dışlanma ve sünnetsiz olduğunun bilinmesi korkusunu yenmek sadece sünnetle mümkündür.

Erişkin sünneti kliniğimizde sıklıkla yapılmakta ve gizliliğe önem verilmektedir. Sünnet sonrası doktorunuzla birebir 7/24 iletişim kurma imkanı bulunmaktadır.

Yetiskin sünneti için 05057277761 nolu telden doğrudan sekretere bağlanmadan doktorunuz Doç.Dr. Engin Yılmaz'a ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. 

SÜNNET KLİNİK 

Doç. Dr.Engin Yılmaz