Yetişkin (Erişkin) Sünneti

Yetişkin (erişkin) bireylerde sünnet çocuklara göre bazı farklılıklar arzetmektedir. Erişkinlerde yani 18 yaş üstü bireylerde pipi gelişimi tamamlandığı için çocuklara oranla sünnet derisi oransal olarak daha  küçüktür. Bu yüzden pipi sertleşmesi yani ereksiyonda göz önüne alınarak doğru bir sünnet planlaması yapılmalıdır. Erişkinlerde bu sebeple sünnet esnasında sünnet derisi ölçülü ve doğru hesaplanarak çıkarılmalıdır. Bu doğru yapılırsa sünnet sonrası cinsel yaşantıda sorun olma olasılığı kalmaz. Alaylı dediğimiz tıp doktoru eğitimi almamış sünnetçi sıfatıyla sünnet yapan kurumlarda sünnet sonrası ciddi sakatlık yaşayan bireyler tarafımızca tedavi edilmekte hatalı yapılan bu sünnetlerde gerekirse pipi derisine ekleme yani yama yapılabilmektedır.

Yetişkin sünneti bilgi ve randevu icin doktorunuz Doç.Dr.Engin Yılmaz ile doğrudan 05057277761 telden iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede gizlilik korunacaktır. Hastane ortamına girmeden sağlıklı sünnet mümkündür. 

Lokal Anesteziyle (Narkozsuz) Yetişkin Sünneti

Çocukluk döneminde sünnet olmamış veya olamamış erişkinler belli bir yaşa gelince toplum baskısıyla ya da sosyal, psikolojik veya dinsel nedenlerle sünnet olma ihtiyacı hissederler. Bu sebeple zaman zaman erişkin bireylerde sünneti talebiyle bize başvurabilmektedir. Kişiler çoğunlukla durumu anlatmakta ve sünnet taleplerini dile getirmekte güçlük çekmektedirler. Ayrıca sünnet olmamış yetişkinler bu durumlarından rahatsız oldukları için genellikle sünnet olmadıklarını yakınlarından hatta eşlerinden bile saklayabilmektedirler. Dolayısıyla sünnet esnasında da yanlarında kimsenin bulunmamasını talep ederler ve sünnet olduktan sonra da durumun bilinmesini istemezler. Bu yüzden erişkin sünneti kliniğimizde kimsenin (yardımcı sağlık personeli bile olmaz) bulunmadığı, gizliliğin korunduğu ve bireyin kendisini rahat hissedeceği bir ortamda yapılır ve sünnet sırasında doktordan başka kimse ile muhatap olmazsınız.

Erişkin bireylerde sünnet öncesinde kaygı çok fazladır. Bu yüzden sünnetten önce bireylerin işlem ve sonrası ile ilgili soruları detaylı konuşularak psikolojik olarak rahatlamaları sağlanır. Bu psikolojik rahatlamadan sonra erişkinlerin sünneti çocuk sünnetinden çok daha kolay ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle daha kolay iletişim kurulabildiğinden erişkinlere sünnetin detayları ve sünnet sonrası bakım kolayca anlatılabilir. Erişkinlerde sünnet derisi, penis gelişimini tamamlamış olduğu için doğal olarak daha geri çekilmiştir. Bu yüzden sünnet derisinin çocuklara göre az bir kısmı çıkarılmaktadır. Bu ayarlama gelecek cinsel yaşam için önem arzeder. Sünnet sırasında ağrı hissi penis uyuşturulduktan sonra kesinlikle olmaz. Sünnetten sonra kişi pantolonunu giyebilir ve normal yaşamına döner. Ancak sünnete eşofman gibi geniş kıyafetlerle gelmeleri daha uygun olacaktır. Bireyler ertesi gün işine gidebilir isterse işinden geri kalmaz. Sünnetten sonra yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra cinsel hayatında da hiç bir değişiklik olmaz. Ertesi gün pantolonunu giyip işine gitmesi sünnet yapıldığının bilinmesini istemeyen erişkin için önemlidir. Ağır işlerde çalışan ellerinde ağır yük taşıyan bireylerin 2-3 gün istirahat etmeleri uygun olacaktır.

Erişkin sünnetinde uyuşturma (lokal anestezi) nasıl yapılır?

Erişkinlerde sünnet öncesi pipi lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlem iğne ile yapılır ancak iğneden korkan hastalarda bölgenin uyuşturucu krem veya soğuk sprey ile iğne öncesi hazırlanması mümkündür. Bu uyuşmanın etkisi 10 dk içinde başlar ve 3 saat boyunca pipi tamamen uyuşuk kalır. Sünnet islemi yaklaşık 30 dk sürer. Yetişkinlerde sünnet araç sürmeye engel değildir. Bu nedenle erişkinler hem gizlilik hemde ulaşım kolaylığı açısından rahatlıkla sünnet için yalnız ve kendi araçları ile kliniğimize gelebilirler. Sünnet işlemi yapıldıktan sonra rahatlıkla kendi araçlarını kullanarak evlerine dönebilirler. 

Erişkin sünneti nasıl yapılır?

Erişkinlerde sünnet klasik cerrahi yöntemle sünnet derisinin çıkarılması ve kanama kontrolü yapıldıktan sonra deri ve mukozanın eriyen dikişlerle yaklaştırıp sünnetin sonlandırılması şeklinde yapılır. Klipsli veya klampli yöntemleri erişkinlerde çok ağrılı ve geç iyileşmesi nedeniyle önermiyoruz. Klampli (klipsli) yöntemde erişkinlerde  ereksiyon hem ağrıya sebep olmakta hemde yara iyileşmesini geciktirmektedir biz bu sebeplerle tercih etmiyoruz. Ancak bu yöntemi tercih eden bireyler için klipsli sünnet seçeneğimiz vardır. Standart erişkin sünnetini klasik cerrahi yöntemle yapıyoruz ve hasta memnuniyetimiz oldukça iyidir. Sünnet ücretlerimiz de oldukça uygundur. Kliniğimizde yetişkin sünnet ücreti  12.500₺ olarak belirlenmiştir.

Erişkinlerde sünnet sonrası bakımı nasıl yapılır?

Erişkinlerin sünneti için ayrıca refakatçi gerekmez bu sayede erişkin sünneti için gizlilik sağlayabilirsiniz. Sünnetten sonra size gerekli ilaçlar ayrıntılı tarif edilecektir. İlk gün ağrı kesici önerilir sonraki günler ihtiyaç duymazsanız ağrı kesici gerekmez. İlk iki gün sargı kendisi düşmezse açılmaz. 48 saat sonra ılık duş sonrası pansuman açılır ve lokal antibiyotikli kremler sürülür. Kremin 3-4 gün günde 2 kez sürülmesi yeterlidir. Dikişler 3-6 haftada kendiliğinden eriyecektir. İyileşme ilk 2-3 haftada tamamlansa da bazen 4 haftayı bulabilir. Sebebi erişkinlerde sabah ereksiyonu ile bazen dikişler gerilerek açılabilir. Bu durumda yara sekonder iyileştiği için süreç uzayacaktır. Sünnet sonrası şişlik ve yara yerinde hafif kızarıklık normaldir. Ancak artan kızarıklık ve şişlik hassasiyette artış durumunda enfeksiyon açısından yeniden değerlendirmek yerinde olacaktır. Normal şartlarda kliniğimizde sterilite şartlarına uyulduğu için enfeksiyon riski çok düşüktür. Ancak kişisel hijyen önemlidir. Günlük iç çamaşırı değiştirmek, pamuklu nemi alan iç çamaşırları tercih etmek, 48 saat sonrasında suda uzun süre kalmadan köpüklü günlük duş almak önemlidir. 1 ay cinsel ilişkiden uzak durulması hatta cinsel uyaranlardan (Film ve görsel vb) uzak durulması önerilir, yani mümkün olduğu kadar ereksiyon istenmez. 1 aydan sonra kondom ile ilişkiye müsade edilir ve bu sürede mastürbasyondan kaçınılmalıdır. 2 aydan sonra ise kondomsuz ilişki mümkündür. 

Erişkin Sünnetinin Faydaları?

  • Hijyen açısından çok faydalıdır. Sünnet derisi içinde gizlenen mikroplar kolaylıkla ürerler koku ve enfeksiyona sebep olurlar. Sünnet sonrası sünnet derisi yeterince çıkarılmışsa artık hijyen sorunu yaşanmayacaktır.
  • Erişkin sünneti olan kişilerin partnerlerinde veya eşlerinde rahim ağzı kanseri daha az görülmektedir
  • Sünnetin penis kanseri oranını azalttığı bilinmektedir
  • Sünnetli bireylerde HIV ve Hepatit gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma oranı düşmektedir.
  • Sünnet derisi dar olan bireylerde ağrılı ereksiyon olabilir. Bunun sebebi sünnet derisinin dar olması sebebiyle pipi başının dışarıya çıkmakta zorlanmasıdır. Doğuştan olan sünnet derisi darlıklarına fimozis halk arasında bitiklik te denmektedir. Sonradan kazanılmış sünnet derisinde darlık durumuna ise Balanitis Kserotika Obliterans (BKO) denmektedir. Bu tür sorunların en etkili çözümü sünnettir.
  • Sık sünnet derisi iltihabı geçiren Postitli bireylerde en etkili çözüm sünnettir.
  • Yaygın sünnet yapılan toplumlarda sünnetsiz olmak bireylerde ciddi bir özgüven ve psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Bu tür bireylerin toplumdan dışlanma ve sünnetsiz olduğunun bilinmesi korkusunu yenmek sadece sünnetle mümkündür.

Yetişkin Sünneti ile ilgili önemli uyarılar

Sünnet sonrası cinsel uyarandan uzak durulmalıdır. Sabah ereksiyonuna bağlı ağrı acı ve yarada açılmalar olabilir. Bu ereksiyon durumuyla başedilemediği takdirde ereksiyon önleyici tedbirler alınmalıdr. Bunun için hekiminiz size bazı ilaçlar reçete edecektir. Erişkin sünnetinde yara iyileşmesi döneminde sünnet yarasında iyileşmeyi önleyecek ve yaranın açılmasını sağlayacak mastürbasyon ve cinsel ilişki gibi eylemlerden en az bir ay boyunca kesinikle uzak durulmalıdır. Yara kuru tutulmalı ve dar sentetik terlemeye sebep olan iç çamaşırı giymekten kaçınılmalıdır.

Erişkin sünneti kliniğimizde sıklıkla yapılmakta ve gizliliğe önem verilmektedir. Sünnet sonrası doktorunuzla birebir 7/24 iletişim kurma imkanı bulunmaktadır.

Yetiskin sünneti için 05057277761 nolu telden doğrudan sekretere bağlanmadan doktorunuz Doç.Dr. Engin Yılmaz'a ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. 

SÜNNET KLİNİK 

Doç. Dr.Engin Yılmaz

 

 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ