Yetişkin(Erişkin) Sünneti

Yetiskin sünneti bilgi ve randevu icin doktorunuz Doç.Dr.Engin Yılmaz ile doğrudan 05057277761 telden iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede gizlilik korunacaktır.

Yetişkin Sünneti

Çocukluk döneminde sünnet olmamış veya olamamış erişkinler belli bir yaşa gelince toplum baskısıyla ya da sosyal, psikolojik veya dinsel nedenlerle sünnet olma ihtiyacı hissederler. Bu sebeple zaman zaman erişkin bireylerde sünneti talebiyle bize başvurabilmektedir. Kişiler çoğunlukla durumu anlatmakta ve sünnet taleplerini dile getirmekte zorlanmaktadırlar. Ayrıca sünnet olmamış yetişkinler bu durumlarından rahatsız oldukları için genellikle sünnet olmadıklarını yakınlarından hatta eşlerinden bile saklayabilmektedirler. Dolayısıyla sünnet esnasında da yanlarında kimsenin olmamasını hatta sünnet olduktan sonra da durumun bilinmesini istemezler. Bu yüzden erişkin sünneti kliniğimizde kimsenin bulunmadığı, gizliliğin korunduğu ve bireyin kendisini rahat hissedeceği bir ortamda yapılır ve sünnet sırasında doktordan başka kimse ile muhatap olmazsınız.

Erişkin bireylerde sünnet öncesinde kaygı çok fazladır. Bu yüzden sünnetten önce bireylerin işlem ve sonrası ile ilgili soruları detaylı konuşularak psikolojik olarak rahatlamaları sağlanır.Bu psikolojik rahatlamadan sonra erişkinlerin sünneti çocuk sünnetinden çok daha kolay ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle daha kolay iletişim kurulabildiğinden erişkinlere sünnetin detayları ve sünnet sonrası bakım kolayca anlatılabilir. Erişkinlerde sünnet derisi, penis gelişimini tamamlamış olduğu için doğal olarak daha geri çekilmiştir. Bu yüzden sünnet derisinin çocuklara göre az bir kısmı çıkarılmaktadır. Dolayısıyla küçük bir cerrahi müdahale yapılması yeterli olmaktadır. Ağrı hissi penis uyuşturulduktan sonra kesinlikle olmaz. Sünnetten sonra kişi pantolonunu giyebilir ve normal yaşamına döner. Ancak eşofman gibi geniş kıyafetlerle gelmeleri önerilir. Bireyler ertesi gün işine gidebilir isterse işinden geri kalmaz. Sünnetten sonra yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra cinsel hayatında da hiç bir değişiklik olmaz. Ertesi gün pantolonunu giyip işine gitmesi sünnet yapıldığının bilinmesini istemeyen erişkin için önemlidir.

Eriskin Sünnetinde uyusturma (lokal anestezi) nasıl yapılır?

Eriskinlerde sünnet öncesi pipi lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu işlem iğne ile yapılır ancak iğneden korkan hastalarda bölgenin uyuşturucu krem veya soğuk sprey ile iğne öncesi hazırlanması mümkündür. Bu uyuşmanın etkisi 10 dk içinde başlar ve 3 saat boyunca pipi tamamen uyuşuk kalır. Sünnet islemi yaklaşık 30 dk sürer. Yetişkinlerde sünnet araç sürmeye engel değildir. Bu nedenle erişkinler hem gizlilik hemde ulaşım kolaylığı açısından rahatlıkla sünnet için yalnız ve kendi araçları ile kliniğimize gelebilirler. Sünnet işlemi yapıldıktan sonra rahatlıkla kendi araçlarını kullanarak evlerine dönebilirler. 

Erişkin sünneti hangi yöntemle yapılır?

Erişkinlerde sünnet klasik cerrahi yöntemle sünnet derisinin çıkarılması ve kanama kontrolü yapıldıktan sonra deri ve mukozanın eriyen dikişlerle yaklaştırıp sünnetin sonlandırılması şeklinde yapılır. Klipsli veya klampli yöntemler erişkinlerde çok ağrılı ve geç iyileşmesi nedeniyle yapılmamalıdır. Klampli(klipsli) yöntemde erişkinlerde  ereksiyon hem ağrıya sebep olmakta hemde yara iyileşmesini geciktirmektedir bu nedenle biz tercih etmiyoruz. Biz erişkinlerde klasik cerrahi yöntemle sünnet yapıyoruz ve hasta memnuniyetimiz oldukça iyidir. Sünnet ücretlerimiz de oldukça uygundur.

Erişkin sünneti kliniğimizde sıklıkla yapılmakta ve gizliliğe önem verilmektedir. Sünnet sonrası doktorunuzla birebir 7/24 iletişim kurma imkanı bulunmaktadır.

Yetiskin sünneti için 05057277761 nolu telden doğrudan sekretere bağlanmadan doktorunuz Doç.Dr. Engin Yılmaz'a ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi