Doğru sünnet için anne babalara öneriler;

1. Sünnet öncesi sünnet işlemi için iyi bir araştırma yapın

2. Sünnetle ilgili istek ve beklentilerinizi belirleyin 

3. Tüm bu araştırmalardan sonra sünnet yaptıracağınız doktoru seçin ve ona güvenin

4. Çocuğunuzun sünnetini ne zaman istiyorsunuz buna karar verin biz yenidoğan döneminde öneriyoruz .7 gün-3 ay arası sünnet için ideal dönem.

5. Çocuk büyükse sünnetten birkaç hafta önce çocuğa sünneti anlatmaya başlayın ve çocuğunuzu sünnet için olumlu sözcüklerle motive edin. "Sünnet olunca pipin daha güzel olacak" "erkek olacaksın" hastalık yada enfeksiyon geçirmişse "artık pipin acımayacak veya şişmeyecek" "çişini daha rahat yapacaksın" gibi olumlu cümleler kurun. Mesela "pipini keseceğiz" "pilava katacağız" "seninkini kökünden keseceğiz" "yaramazlık yaparsan pipini keseriz" "babana söyleyeceğim pipini kestireceğiz" gibi ceza çağrıştıran ve espri sanılan söylemlerden kaçınılmalıdır.

Daha pozitif "doktor amca pipinin ucundaki deriyi kıvırcak daha rahat çişini yapacaksın" "özel bölgen daha temiz olacak" eğer çocuğunuzun sünnet gerektiren bir sağlık sorunu varsa "sünnet olunca iyileşeceksin" "artık çocuk değil erkek olacaksın" gibi söylemler daha yapıcı ve motive edici olacaktır.

6. Sünnet yaptıracağınız çocuğunuzun hep yanında olacağınız  merkezleri tercih edin ve çocuğunuza sünnet boyunca hep yanında olacağınızı hissettirin ve bunu yapın

7. Sünnetle ilgili anne be babaların en büyük hatalarından birisi kaygılarını çocuğun yanında dile getirmeleridir. Anne babasının tedirgin olduğunu gören çocuk kesinlikle kaygılanacaktır. Kendi korkularınız ve kaygılarınızla başetmeyi öğrenin.

8. Sünnetten sonra size sünnet doktorunuz tarafından önerilen ilaç ve bakım bilgilerini mümkünse ses kaydı alın (biz tüm hastalarımıza ses kaydı aldırıyoruz).

9. Sadece doktorunuz tarafından size yapılan sünnet bakımı ve önerilerini yapın doktorunuzun bilgisi dışında ilaç kullanmayın veya işlem yapmayın 

11. Yaşı 3-4 yaşından büyük çocuklarda anne babalar PlayStation için motive edin hatta çocugunuzla oynamaya hazır gelin

10. Sünnete çok kalabalık gelmeyin özellikle büyük çocuk aileler tedirginse kalabalık gelindiğinde daha tedirgin olacaktır. Bunun sebebi çocuğun "önemli birşey olacak yoksa bu kadar insan niye tedirgin olsun niye gelsin" fikrine kapılmasıdır. Eğer illa kalabalık gelecekseniz gelen insanlara pozitif motivasyon için önerilerinizi yapın.

11. Sünnet öncesinde banyo yaptırın çünkü sünnetten sonra 3 gün banyo yaptırmanızı istemiyoruz

12. Sünnetten sonra doktorunuzla yara iyileşmesi tamamlanana kadar iletişiminizi kesmeyiniz

13. Sünnetten sonra çocugunuzun kabız veya ishal olmamasına dikkat edin

14. Büyük çocuklarda mümkünse üç gün çocugunuzu yatırın tuvalet ve yemek dışında kaldırmayın

15. Büyük çocuklarda sünnet kanamasını önlemek için sünnet külotu kullanın ( 2 hafta) ve beslenen bebeklerde 1 hafta bezinin içine karton bardak koyun pipinin beze yapışmasını önleyin. Bunu bebek sünnet bezi ile veya bezin pipiye gelen yerine vazelin veya yağlı antibiyotikli pomadlarda sürebilirsiniz.

16. Yaşı 6 ay-4 yaş arasında olan çocuklara sünnet öncesinde dikkatlerini dağıtacak şarkı, video, çizgi film, oyuncak gibi şeylere alıştırın

17. Sünnet sonrası çocuklarınıza bol su içirin

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telden ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ