Bebeklerde sünnet ne zaman yapılır? Sünnet için en ideal dönem/yaş nedir? 

Bebeklerde sünnet için en doğru zaman nedir? sorusu ailelerin sünnet ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan birisidir.

Çoğunlukla aileler çocuğun takibini yapan çocuk doktoru veya aile hekimine danışarak bu konuda bilgi alırlar. Onların bilgilendirmeleri de çoğu zaman biraz büyüsün öyle yaptırın gibi kişisel görüşü bildirme şeklindedir. Çocuk biraz büyüyünce mesela 1 yaşından sonra, 6 aydan sonra veya kırkı çıktıktan sonra yaptırın gibi genellikle sünneti erteleyici cevaplar vermektedirler. Ailelere önerimiz nasıl bir kalp probleminiz varsa kardiyoloğa nasıl bir cilt probleminiz varsa cildiye uzmanına, nasıl bir çocuk aşısı ile ilgili durumunuz varsa çocuk doktorunuza danışıyorsanız sünnet ile ilgili öneri ve görüş almak için de lütfen bize yani çocuk cerrahisi doktorlarına veya çocuk ürologlarına  başvurunuz. 

Bebeklerde sünnetin ideal dönemi ilk üç aylık dönem hatta göbeği düştükten sonra kırkı çıkana kadar olan dönemde sünnet yaptırmak zamanlama olarak en idealidir. Ancak sadece genel anestezi ile sünnet yapan bir grup doktor çocuğa sünnet için genel anestezi yani narkoz verileceği için sünneti erteleme eğilimindedirler. Bunun nedeni daha küçük bebeklerde, özellikle prematüre (erken doğmuş) ve doğum ağırlığı düşük bebeklerde genel anestezinin bazı komplikasyonlarının hatta hayati riskinin yüksek olmasıdır. Yani küçük bebeklerde narkoz yani genel anestezi oldukça risklidir ve fazladan çocuğun ek bir hastalığı özellikle doğumsal bir kalp hastalığı veya serebral palsy (SP) gibi bir durumu varsa kesinlikle genel anestezi yerine lokal anestezi tercih edilmelidir. Özetlemek gerekirse sünnetin küçük bebeklerde genel anestezi yani narkoz ile yapılması risklidir. Bu nedenle bir grup doktor çocukların büyümesini 6 ay sonra veya başka bir grup 1 veya 2 yaşından sonra sünnetin yapılmasını önerebilmektedir. Bu tamamen çocuk için tercih edilen anestezi yöntemine göre değişmektedir. Yani 3 aylık bebekte 2 aylık bebekte sünnet olur mu demeyin ilk üç aylık dönem lokal anestezi ile sünnet için çok uygundur. Çünkü çocuklar 4 aydan sonra etrafının farkında olmakta ve yabancılamakta bu nedenle hiç sebep yokken bile kolayca aglayabilmektedirler.

Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde sünnet için en uygun zaman : Kilosu 3 kg üzerine çıktıktan sonra eğer göbeği düşmüş ve ciddi bir kanama problemi olmamışsa mümkünse ilk 40 gün hatta ilk 3 ay içinde lokal anestezi ile yapmak en idealidir. 3 aylık olmuş ancak daha 3 kilonun altındaki bebeklerin ise 3 kilonun üzerine çıkması beklenmelidir.

 

 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ