Çocuklarda Apandisit ve Laparoskopik Apandisit Ameliyatı

Çocuklarda karın ağrısının cerrahi olsun veya olmasın pek çok sebebi olmakla birlikte cerrahi müdahale gerektiren ensık sebebi apandisittir. Apandisitte karın ağrısı,kusma ve ateş en önemli şikayettir. Başlangıçta göbek çevresinde başlayan ağrı zamanla karın sağ alt tarafına yerleşir. Ağrı başlangıçta müzmindir ancak sürekli vardır ve giderek şiddeti artar. Ağrıya bulantı kusma ve ateşin eklenmesi ile tablo daha da belirginleşir. Halk arasında apandist patlaması olarak bilinen perfore olgularda karın ağrısında geçici bir rahatlama sonrasında ağrının karnın her yerine yayıldığını görürüz. Bu durum genellikle ağrının başlangıcından bir veya iki gün sonra ortaya çıkar.

Tanı koymak için muayene bulguları tipik olduğunda yeterli olabilir. Ancak operasyona karar vermek ve tanıyı daha da kuvvetlendirmek için bazı kan tetkikleri ve karın ultrasonu hatta karmaşık olgularda karın tomografisi çekilmesi gerekebilir. 

Muayene ve tanı yöntemleri kuvvetle apandisiti destekleyen çocuklarda ameliyat planlanır. Ameliyat öncesi bazen antibiyotik serum takviyesi ve anesteziye hazırlık için açlık beklenmesi gerekebilir. Çok sıvı kaybeden çocuklarda yeterli idrar çıkışının sağlanması ve elektrolit dengesinin sağlanması için sıvı elektrolit tedavisi ameliyat öncesi çocuğun yararına olacaktır. Ameliyatın bir an önce apar topar yapılması herzman çocuğun yararına olmayabilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine dikkatle uyun.

Ameliyat öncesi hazırlıklar tamamlandıktan sonra çocuk çok kaygılı ise ameliyat öncesi sakinleştirici ilaçlar verilebilir. Ameliyat öncesinde ameliyat yöntemi ve apandisit dışında diğer olası karın içi hastalıkları hakkında doktorunuzdan muhakkak bilgi alın.Cerrahi işlemin süresi standart olgularda açık veya kapalı cerrahi ile yarım saat sürecektir. Ancak bazı olgularda işlemin çok uzayabileceğini ancak bu sürenin uzamasının herzaman işlerin ters gittiği anlamına gelmediğini unutmayın.

 

@doc.dr.engin_yilmaz bu günün vakası 10 yaşında erkek çocuk akut apandisit nedeniyle laparoskopik yani kapalı yöntemle ameliyat yaptık.. sonuç

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ