Küçük bebekler sünnet olur mu?

Daha yaşını doldurmamış 1 aylık, 2 aylık veya 3 aylık bebekler sünnet olur mu demeyin. Biz gerçekten ilk 3 aylık dönemde yenidoğan bebeklerin sünnetini şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü henüz hareketlenmemiş etrafının farkında olmayan yara iyileşmesi hızlı olan bir dönemde küçük bebeklerde sünnet doğru bir yaklaşımdır.

Ancak ilk 3 aylık dönemde annelerinin gözünde daha çok küçük olan haklı olarak kıyamadıkları gözlerinin nuru bebeklerini sünnet etmek çokta kolay değildir. Anneler hep endişelidir, çünkü dünyaya getirdiği ve içgüdüsel olarak hayatta olduğu sürece hep kayırıp kollayacağı canının parçasını sünnet ettirmeye karar verirken bebeklerinin küçük olmasından canının acımasından hep korkarlar. Özellikle ilk defa sünnet tecrübe edeceklerse bebeklerine kıyamazlar ve çoğunlukla sünneti erteleme eğilimindedir. Eğer babalar sünnetleri ile ilgili olumsuz bir tecrübe veya hatıraya sahipse mesela kendisi sünnet esnasında canı yanmışsa ve korkmuş ise ya çocuklarına sünnet yaptırmak istemezler veya erken bebeklik döneminde daha birkaç aylık bebekken sünnet yaptırma eğilimindedirler. Haklı olarak çocuklarının hatıralarında sünnet olmasını istemezler ve bir an önce bebeklerini sünnet ettirip bu sorumluluktan da kurtulmak isterler. Anne babalar eğer daha önce bir çocuklarını sünnet ettirmişler ve bu sünnet tecrübeleri bebeklik döneminde ve sorunsuz geçmişse kesinlikle diğer bebeklerini de büyümeden çok küçükken daha 1-6 aylık iken yaptırma eğilimindedirler. Eğer ilk tecrübe olumsuz ve bebeklik döneminde yapılan bir sünnet ise bu sefer anne babanın ikinci çocuk için sünnet kararı çocuk büyüsün öyle yaptıralım şeklindedir. Ancak bireysel olumsuz tecrübelere rağmen ilk 3 aylık bebeklik döneminde sünnet en uygun zamanlamadır.

Bunların dışında çocukların sünnet zamanlamasını etkileyen veya yönlendiren önemli bir faktör de sünneti yapacak doktorun tecrübesi ve tercihleri ile ilgilidir. Doktorunuz eğer sünneti genel anestezi ile yapıyorsa sizden bebeğinizin büyümesini en azından 6 aylık olmasını isteyecektir. Çünkü genel anestezinin küçük bebeklerde oluşturacağı olası riskleri almak istemeyecektir. Eğer lokal anestezi ile yani sadece pipiyi uyuşturup yapıyor ve yeterince tecrübe sahibiyse sizden muhakkak bebeğinizi 3 aylık olmadan sünnete getirmenizi önerecektir. Gerçekten de lokal anestezi ile sadece pipiyi uyusturup çok daha az sorun yaşayacağınız bir sünnet için ilk 3 aylık bebeklik döneminde sünneti tercih etmenizi hatta bu dönemi kaçırmamanızı öneriyoruz.

Daha fazla bilgi ve randevu için bize 05073192834 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

SÜNNET KLİNİK 

ÇOCUK CERRAHİSİ VE ÇOCUK ÜROLOJİSİ